Polscy lekarze pomagają włoskim kolegom. "Poczuli, że są w stanie zebrać siły na nowo"

Pomoc włoskim lekarzom, ale także nauka walki z SARS-coV-2 jest celem piętnastu polskich lekarzy i ratowników medycznych, którzy od kilku dni pracują w szpitalu polowym w Brescii. Lombardia to region, od którego zaczęła się europejska faza pandemii. Jak wygląda praca polskiej misji we Włoszech? O tym rozmawialiśmy z jej szefem Michałem Madeyskim, koordynatorem Medycznego Zespołu Ratunkowego PCPMO.

Polscy medycy z pomocą dla Lombardii

Leżąca na północy Włoch Lombardia została najbardziej dotknięta przez COVID-19. W tym regionie odnotowano ok. 45 tys. zakażeń, a w całym kraju jest ich 110,5 tys. (dane z 2 kwietnia). Z powodu koronawirusa zmarło we Włoszech ponad 13 tys. osób - najwięcej na świecie. 61 zmarłych to lekarze. 20 proc. wszystkich chorych w tym kraju to personel medyczny.

W poniedziałek do Brescii w Lombardii poleciała piętnastoosobowa grupa polskich lekarzy i ratowników medycznych. Ich celem jest przede wszystkim pomoc tamtejszemu personelowi medycznemu, by uzupełnić jego możliwości i wesprzeć go w pracy. Polacy chcą też nauczyć się od Włochów tego wszystkiego, czego oni dowiedzieli się przez ostatnie tygodnie, jeśli chodzi o sposoby walki z chorobą i prewencji.

Jak włoscy koledzy zareagowali na ich przyjazd?

Bardzo się ucieszyli, że ktoś do nich przyjechał. Mieliśmy wrażenie, że ulżyło im. Poczuli, że są w stanie zebrać siły na nowo. Ostanie tygodnie były dla nich niezwykle ciężkie, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Więc taki zespół z zewnątrz, który ze świeżymi siłami ich wsparł, był dla nich dużą ulgą

- opowiada szef polskiej misji Michał Madeyski, koordynator Medycznego Zespołu Ratunkowego Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

"Niezwykle cenna wiedza"

Nasi medycy wspierają personel szpitala w Brescii. Współpracują z nim przy opiece nad pacjentami chorymi na COVID-19.

Pracujemy w 4-osobowych zespołach 12-godzinnych zmianach. Prowadzimy pacjentów wymagających intensywnej opieki medycznej. Oczywiście stosujemy się do wszystkich procedur, które są wymagane w tego typu sytuacji

- zaznacza nasz rozmówca.

Czego Polacy nauczą się podczas pobytu w Lombardii? Szef misji dzieli obszar wiedzy na dwie części.

Z jednej strony to elementy czysto medyczne dotyczące leczenia i procedur, które stosują włoscy lekarze. Zbieramy je dyskutując, dlaczego akurat je wybrali. Będziemy chcieli przenieść je na polski grunt po powrocie. Z drugiej strony są to kwestie logistyczne, organizacyjne, związane z tym, jak przygotować szpitale do potencjalnego napływu bardzo dużych ilości chorych, w jaki sposób zabezpieczyć personel medyczny. Tutaj 1/5 chorych to personel medyczny, w związku z tym niezwykle ważne są wnioski, jakie oni sami wyciągnęli. To wiedza niezwykle cenna dla nas teraz, kiedy jesteśmy jeszcze przed największa falą chorych w Polsce

- podkreśla Michał Medeyjski w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Misja lekarzy z PCPM ma potrwać 10 dni. Wracają do Polski 9 kwietnia, czyli tuż przed świętami wielkanocnymi. Nie spędzą ich jednak z rodzinami, ponieważ będą musieli się udać na kwarantannę.

Ważne!

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz tutaj.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

podziel się:

Pozostałe wiadomości