Prywatne testy na koronawirusa dostępne od poniedziałku w Olsztynie

Gorące tematy

Moment RFPrapass Pulsub/Getty Images

Testy na koronawirusa. Laboratorium działające na terenie kompleksu szpitala pulmonologicznego w Olsztynie będzie od poniedziałku oferowało wykonanie prywatnego badania w kierunku koronawirusa. Jest to pierwsze tego rodzaju laboratorium w Olsztynie oraz regionie.

Prezes Onkologicznej Pracowni Molekularnej, w której będą wykonywane badania, Adam Żmudziński poinformował, że prywatna placówka znajdująca się w Olsztynie rozpocznie wykonywanie testów.

Placówka będzie prowadziła diagnostykę choroby COVID-19 metodą Real Time PCR w oparciu o wielogenowe testy zgodne z wymogami WHO

- napisał w przesłanej informacji.

Prywatne badanie na koronawirusa

Na początku laboratorium będzie mogło wykonać 100 testów dziennie, jeśli zajdzie taka potrzeba liczba ta może wzrosnąć do 400.

Posiadane zasoby, jak wyposażenie, personel, a także wiedza i doświadczenie w przeprowadzaniu tego rodzaju analiz, umożliwiły zgłoszenie tej placówki medycznej do rejestru sieci placówek mogących wykonywać badania i prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia o nazwie COVID

- podał Żmudziński.

Testy na Covid-19

Obecnie w woj. warmińsko-mazurskim testy w kierunku COVID-19 wykonywała jedynie wojewódzka stacja sanepidu, od piątku testy robi także laboratorium szpitala uniwersyteckiego w Olsztynie. Te placówki nie wykonują prywatnych badań na COVID-19.

***

Ważne!

Jeśli masz wysoką gorączkę, duszności, kaszel, bóle mięśni i czujesz się osłabiony bezzwłocznie zgłoś się do szpitala zakaźnego lub skontaktuj z najbliższą stacją sanepidu. Wszystkie niezbędne i najświeższe informacje dotyczące koronawirusa znajdziesz tutaj.

Zobacz też:

Masz pytanie dotyczące koronawirusa i pandemii? Wyślij je do eksperta

Nowa terapia dla pacjentów z COVID-19. "Udało się zahamować postęp choroby i uniknąć podłączenia do respiratora"

Czy koronawirus przenosi się na ubraniach i na zakupach? Odpowiada dr Paweł Grzesiowski

Najświeższe informacje na temat koronawirusa znajdziesz na tvn24.pl.

Autor: Jola Marat

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF