Gorące tematy

Ognisko koronawirusa po związkowej wycieczce z Rudy Śląskiej nad morze. 80 osób na kwarantannie

Gorące tematy

Aktualizacja:
iStockphotoForemniakowski/Getty Images

Wakacyjna wyprawa nad morze organizacji związkowej z Ruchu Halemba przerodziła się w nowe ognisko koronawirusa. Zakażonych jest 20 mieszkańców Rudy Śląskiej. Do tego dochodzą również osoby z innych miast. Wszyscy wycieczkowicze znajdują się kwarantannie.

Nowe ognisko koronawirusa – Ruda Śląska

Wakacyjny wyjazd nad morze zorganizowany kilka dni temu przez górniczy związek zawodowy Ruchu Halemba z Rudy Śląskiej okazał się brzemienny w skutkach i przerodził się w ognisko koronawirusa. Zakażonych jest łącznie 20 osób z tego miasta oraz mieszkańców innych miejscowości. Informację przekazał w czwartek wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

Poinformował on również, że wszyscy uczestnicy wycieczki (ponad 60 podróżujących autokarem i 20 samochodem) zostali objęci kwarantanną.

Oczywiście tego typu wyjazdy nie są zabronione. Ale ten przypadek pokazuje, jak bardzo są one dziś niebezpieczne. To co nas, władze miasta, martwi, to napływające informacje, że podobnych wycieczek czy też wyjazdów wakacyjnych organizacje związkowe działające w kopalni mają przygotowanych więcej

- zaznaczył Krzysztof Mejer.

Koronawirus w Rudzie Śląskiej

Licząca sobie blisko 140 tys. mieszkańców Ruda Śląska od półtora tygodnia znajduje się w czerwonej strefie. Obowiązują w niej najbardziej rygorystyczne obostrzenia sanitarne. Tylko ostatniej doby w mieście przybyło 30 nowych przypadków zakażenia. Dla władz nie są to optymistyczne informacje.

Niestety dzisiejszy wzrost liczby osób zakażonych może spowodować, że dalej będziemy w tzw. czerwonej strefie

- zaznaczył wiceprezydent miasta, przypominając o konieczności noszenia maseczek, zachowania dystansu i w miarę możliwości unikania dużych skupisk.

Łączne statystyki dla Rudy Ślaskiej, od początku pandemii, mówią o 1008 zarażonych koronawirusem osobach. Aż 612 z nich pokonało Covid-19, zmarło natomiast 17. Kwarantanną objętych jest 946 osób, zaś 7 znajduje się po nadzorem epidemiologicznym.

Koronawirus w województwie śląskim

Województwo śląskie przoduje w Polsce, jeśli o chodzi o zanotowane przypadki zakażeń. Ich całkowita liczba to 19 tys. 295 osób (w czwartek 20 sierpnia poinformowano o 176 nowych przypadkach zakażenia w regionie, nie tylko wśród górników), z których 451 zmarło. 85 proc. wszystkich zakażonych (16 tys. 412 osób) wyzdrowiało. W szpitalach regionu są leczone 282 osoby z koronawirusem lub jego podejrzeniem.

Oto jak wygląda zaktualizowana lista powiatów znajdujących się w strefach czerwonej i żółtej. Informacje przekazał wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Zobacz także:

Polscy rodzice zwlekają z zakupem szkolnej wyprawki. Powód nie powinien dziwić

"Martwimy się". Naukowcy uważają, że lockdown może napędzić epidemię otyłość

Jak polski rząd chce walczyć z drugą falą pandemii koronawirusa? Znane są główne założenia

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości