Gorące tematy

Kobieta z COVID-19 urodziła dziecko. Po porodzie podano jej osocze ozdrowieńca. "Poprawa była spektakularna"

Gorące tematy

Aktualizacja:
Nenov/Getty Images

Zakażona koronawirusem 31-letnia kobieta urodziła dziecko w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu. W związku z pogorszeniem jej stanu po porodzie, lekarze podjęli decyzję o zastosowaniu terapii polegającej na podawaniu osocza ozdrowieńca.

Kobieta z COVID-19 urodziła dziecko

Zakażona 31-latka trafiła w 30. tygodniu ciąży do szpitala w Wałbrzychu. Tamtejsi lekarze nie byli w stanie jej pomóc, dlatego została przetransportowana do szpitala jednoimiennego w Kędzierzynie-Koźlu. Szpital nie spełnia określonych wymogów do przyjmowania pacjentek z ciążą wysoko zagrożoną, ale jako jedyny w okolicy zgodził się przyjąć ciężarną kobietę. Inne placówki odmówiły pomocy. O tym wydarzeniu poinformowało TVN24.

Ciężki stan zakażonej po porodzie

Pacjentka została przyjęta o 19.09 do szpitala, a o godzinie 19.26 urodziła po cesarskim cięciu noworodka. Taka była potrzeba, nie było na co czekać. Dziecko się urodziło w stanie ciężkim. Matka też była w stanie ciężkim. Kobieta prosto z sali operacyjnej pojechała na oddział intensywnej terapii. Gdyby nie nasze szybkie działanie, to mogło się to wszystko zakończyć tragicznie

- powiedział dyrektor ds. medycznych szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, Jacek Mazur.

Prawdopodobną przyczyną przedwczesnego porodu był wirus SARS-CoV-2, który spowodował u kobiety wysoką gorączkę. Jej nowonarodzona córka została przetransportowana na Oddział Patologii Noworodka w Opolu. Ważyła zaledwie 1550 gramów.

Eksperymentalna terapia osoczem ozdrowieńca

Stan pacjentki po porodzie znacznie się pogorszył. 31-latka trafiła na oddział intensywnej terapii. Szpital uzyskał zgodę konsultanta krajowego do spraw krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz komisji bioetycznej na podanie jej osocza ozdrowieńca.

Podawaliśmy jej osocze osoby, która wyzdrowiała z COVID-19 i wytworzyła przeciwciała. Jak się okazało, czekała nas bardzo pozytywna niespodzianka. Stan pacjentki zaczął poprawiać się w oczach. Po 36 godzinach została rozintubowana z ciężkiego stanu. Zaczęła oddychać samodzielnie. Po kolejnych 24 godzinach jej stan był już na tyle dobry, że nie kwalifikowała się nawet, żeby przebywać na OIOM-ie i została przekazana na zwykły oddział. To była spektakularna poprawa

- oznajmił Jacek Mazur w rozmowie z TVN24.

Dziecko nie jest zakażone COVID-19, a pacjentka wciąż przebywa w szpitalu. Stan obydwu jest oceniany jako dobry.

Zobacz też:

Autor: Aleksandra Lewandowska

Pozostałe wiadomości