Gorące tematy

Zajęcia zdalne w szkołach możliwe, ale pod jednym warunkiem. Jak będzie wyglądała nauka w strefie czerwonej i żółtej?

Gorące tematy

Aktualizacja:

Dyrektor szkoły będzie mógł wprowadzić nauczanie zdalne lub mieszane tylko po uzyskaniu zgody organu prowadzącego oraz inspektora sanitarnego. Kształcenie na odległość będzie organizowane m.in. dla uczniów z chorobami przewlekłymi, którzy otrzymają zaświadczenie lekarskie o tym, że ich choroba może być jeszcze bardziej niebezpieczna w przypadku kontaktu z osobami zarażonymi koronawirusem.

Wytyczne dotyczące szkół - nauczanie zdalne i mieszane

Podczas briefingu prasowego w środę szef MEN mówił o procedurze postępowania np. w wówczas, gdy w szkole pojawią się przypadki zakażeń koronawirusem. Piontkowski poinformował, że wtedy wdrażany będzie model mieszany (model B) lub taki, w którym wszystkie zajęcia szkolne w pełni będą odbywały się zdalnie (model C).

Jednak w modelu mieszanym oraz modelu zdalnym dyrektor szkoły taką decyzję może podjąć dopiero po uzyskaniu zgody organu prowadzącego oraz inspektora sanitarnego

- poinformował minister.

Model mieszany będzie wdrażany np. wtedy, gdy poszczególni uczniowie lub ich grupy znajdą się w kwarantannie i wówczas - po pozytywnej opinii inspektora sanitarnego - będą oni zdalnie kontynuowali kształcenie.

Uczniowie z chorobami przewlekłymi

Szef MEN poinformował, że kształcenie na odległość będzie również organizowane dla uczniów z chorobami przewlekłymi, którzy otrzymają zaświadczenie lekarskie o tym, że ich choroba może być jeszcze bardziej niebezpieczna w przypadku kontaktu z osobami zarażonymi i że jest wyraźne wskazanie medyczne, które powinno zadecydować o ograniczeniu kontaktu z rówieśnikami.

Przy czym proszę pamiętać, że (...) uczeń, który będzie miał tego typu zalecenie, to nie powinien np. chodzić do sklepu, wyjeżdżać na wakacje i leżeć na plaży, nie powinien być na boisku itd. Ta opinia lekarska ma także swoje dalsze konsekwencje, ona będzie w bardzo mocny sposób ograniczała swobodę poruszania się tego ucznia i rodzic powinien się poważnie zastanowić, czy w każdym przypadku powinien usilnie zabiegać o taką opinię

- podkreślił Dariusz Piontkowski.

Powrót do szkoły - strefa czerwona i żółta

Szef MEN poinformował również, że większość powiatów w Polsce jest w standardowej sytuacji epidemicznej, która pozwala na to, aby dyrektorzy przygotowywali się do powrotu tradycyjnych zajęć w szkołach. Jedynie w tych kilku powiatach "żółtych" i "czerwonych" mogą być dodatkowe obostrzenia.

Dariusz Piontkowski dodał, że MEN podejmując decyzję o powrocie do szkół kierowało się "nie tylko polskimi doświadczeniami, ale również tym, co dzieje się w różnych krajach Europy i świata".

Strefa czerwona obejmuje w województwie śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w województwie wielkopolskim – ostrzeszowski, w województwie małopolskim – nowosądecki i Nowy Sącz oraz w województwie łódzkim - powiat wieluński.

Strefa żółta obejmuje w województwie śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w województwie podkarpackim – jarosławski, przemyski i Przemyśl, w województwie wielkopolskim – powiat kępiński, w województwie małopolskim – oświęcimski, w województwie świętokrzyskim – pińczowski, a w województwie łódzkim - powiat wieruszowski.

Uwaga! TVN: Koronawiurs u dzieci. "Cały czas uczymy się tej choroby":

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

>>> Zobacz także:

Rosja ma szczepionkę na Covid-19. WHO sprawdza, czy jest bezpieczna

Unikey - pomysłowe narzędzie studenta AGH na czas pandemii: "Jest wygodny w użyciu oraz wytrzymały"

USA. Blisko 100 tys. zakażeń koronawirusem wśród dzieci w dwa tygodnie. Jaka jest przyczyna?

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości