Gorące tematy

Ponad połowa chorych na koronawirusa ma problemy z połykaniem. Czym to grozi?

Gorące tematy

adventtr/Getty Images

Problemy z połykaniem - na to skarży się ponad 53 proc. pacjentów, którzy trafili do szpitali z powodu zachorowania na COVID-19. Kłopoty mogą się utrzymywać nawet kilka miesięcy po wyleczeniu. Tak ustalili hiszpańscy naukowcy. Czym jest dysfagia ustno-gardłowa?

Koronawirus - problemy z połykaniem

Zjawisko występowania tzw. dysfagii ustno-gardłowe j jest regularnym symptomem osób zakażonych koronawirusem, które wymagają leczenia w placówce medycznej. Do takich wniosków doszli specjaliści ze szpitali Mataro oraz St Jaume i Sta. Magdalena w prowincji Barcelona.

Autorzy badania przedstawili swój raport w specjalistycznym portalu “Redaccion Medica”. Wskazali w nim, że pojawiające się u 53,1 proc. pacjentów hospitalizowanych z COVID-19 trudności w połykaniu towarzyszą chorym nawet przez kilka miesięcy po wyleczeniu.

Dysfagia ustno-gardłowa

Członkowie hiszpańskiego zespołu badawczego stwierdzili, że nawet po 3 miesiącach od zakażenia koronawirusem pacjent może cierpieć na dysfagię ustno-gardłową.

Z dotychczasowych badań wynika, że u 75,3 proc. przebadanych pacjentów z COVID-19 stwierdzono występowanie ryzyka niedożywienia, natomiast u 27,1 proc. niedożywienie. Naukowcy twierdzą, że wysoki odsetek osób niedożywionych ma związek właśnie z występowaniem dysfagii ustno-gardłowej.

Naukowcy zapowiedzieli, że ich badanie będzie jeszcze prowadzone w kolejnych miesiącach. Wszystko po to, by potwierdzić, iż dysfagia ustno-gardłowa może towarzyszyć osobom wypisanym ze szpitali nawet do pół roku. Obserwacją zostało objętych już 200 osób.

Hiszpania była jednym z krajów najbardziej dotkniętych COVID-19. Do tej pory na koronawirusa zmarło tam 28, 3 tys. osób, a zachorowało ponad 246, 2 tys.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz też:

Koronawirus a cukrzyca. Eksperci mają dobrą wiadomość dla diabetyków

Koronawirus. Największy dobowy przyrost zakażeń od początku pandemii

Maseczki ochronne mogą wrócić? Minister zdrowia ostrzega

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości