Gorące tematy

Polak mieszkający w Chinach o pandemii koronawirusa: "Powoli wracamy do normalności"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Zaczynają do nas docierać pozytywne informacje dotyczące pandemii koronawirusa. W Chinach nie odnotowano żadnego nowego przypadku zachorowania. Czy to oznacza koniec kwarantanny w kraju pierwszych zakażeń? Najnowsze wieści przekazuje Jarosław Baran, Polak mieszkający 700 km od Wuhan.

Życie w Chinach podczas pandemii

Jarosław Baran od 10 lat mieszka w Chinach, gdzie jest szefem działu obsługi klienta amerykańskiej firmy lotniczej na Azję. Gdy zaczęły docierać pierwsze wiadomości o epidemii wirusa w Wuhan, Polak na bieżąco dzielił się informacjami w mediach społecznościowych.

Rząd chiński od samego początku uspokajał obywateli i zapobiegał panice. Wprowadzono restrykcje, aby zastopować rozprzestrzenianie się wirusa: zamknięto miasta, a mieszkańcy rozpoczęli system kontroli ruchu na osiedlach. Maseczki były dostępne dla każdego.

Nie było specyficznej pomocy dla mieszkańców poza informacjami w mediach społecznościowych: gdzie znajdują się maseczki, które szpitale obsługują przypadki zachorowania lub podejrzenia zachorowania. Ci, którzy byli podejrzani o koronawirusa dostali wsparcie w postaci kwarantanny oraz dostarczania codziennych posiłków kilkakrotnie razy dziennie

- powiedział Jarosław Baran.

Aby pomóc obywatelom, w Chinach zwolniono małe i średnie przedsiębiorstwa z obowiązku płacenia VAT-u i odpowiednika ZUS-u, a także wypłacano pensje minimalne.

Chiny będą produkować maseczki ochronne

Od pewnego czasu nie odnotowano nowych przypadków zachorowań, co oznacza powolny powrót do normalności. Jednakże rząd chiński jest bardzo ostrożny w podejmowanych decyzjach i przekazywaniu pozytywnych informacji. Jak poinformował pan Jarosław, wiadomo również, że Chiny rozpoczynają produkcję maseczek na cały świat.

Koronawirus

COVID-19 (koronawirus) to ostra choroba zakaźna spowodowana przez wirusa SARS-Co-V2. Powoduje on chorobę układu oddechowego, z objawami takimi jak zmęczenie, kaszel, gorączka, a w cięższych przypadkach – zapalenie płuc lub niewydolność wielonarządową. Aby chronić się przed infekcją, należy często myć ręce i unikać dotykania twarzy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

.

Autor: Aleksandra Lewandowska

Pozostałe wiadomości