Gorące tematy

Ukraina zamyka granice z powodu zagrożenia Covid-19

Gorące tematy

iStockphotoStadtratte/Getty Images

W środę ukraiński rząd podjął decyzję o wprowadzeniu czasowego zakazu wjazdu do kraju dla obcokrajowców. Postanowienie ma obowiązywać od 29 sierpnia do 28 września.

Ukraina zamyka granice dla obcokrajowców

W środę, w związku z poziomem zachorowalności na Covid-19 ukraiński rząd podjął decyzję o wprowadzeniu czasowego zakazu wjazdu do kraju dla obcokrajowców. Zakaz ma obowiązywać od 29 sierpnia do 28 września. Jak zaznaczyła w rozmowie z PAP ppor. SG Anna Michalska decyzja ukraińskiego rządu nie wpłynie na pracę polskiej Straży Granicznej. Podróżni udający się na Ukrainę powinni wcześniej zapoznać się z obowiązującymi warunkami wjazdu.

Funkcjonariusze SG nie weryfikują podczas kontroli granicznej, kto może wjechać na Ukrainę. Odprawa graniczna prowadzona jest pod kątem wyjazdu z terytorium Polski

- zaznaczyła Michalska.

Michalska dodała, że funkcjonariusze SG sprawdzają, czy podróżny spełnia wszystkie warunki wyjazdu z Polski, m.in. ważność i autentyczność dokumentu podróży oraz to, czy nie figuruje w bazach danych jako osoba poszukiwana, a w przypadku cudzoziemców również to, czy nie przekroczyli terminu pobytu na terytorium Polski.

Decyzja o tym, czy cudzoziemiec może wjechać na teren Ukrainy, należy do funkcjonariuszy ukraińskich służb granicznych. Radzimy podróżnym wcześniejsze zapoznanie się z przepisami, komunikatami MSZ oraz ambasad i konsulatów, jakie warunki muszą spełnić, aby wjechać na Ukrainę

- zaznaczyła Michalska.

Kogo dotyczy ograniczenie?

Obecnie granicę z Ukrainą można przekroczyć w: Dorohusku, Korczowej, Hrebennem, Medyce oraz w Budomierzu. Natomiast w związku z ograniczeniami nałożonymi przez rząd ukraiński, od 29 sierpnia na Ukrainę nie zostaną wpuszczeni przez tamtejsze służby obcokrajowcy.

Jak informował w środę szef MSW Ukrainy Arsen Awakow ograniczenie nie będzie dotyczyć osób, które posiadają pozwolenie na pobyt, są członkami misji międzynarodowych i humanitarnych, osób wjeżdżających do kraju tranzytem, kierowców pojazdów ciężarowych, instruktorów państw członkowskich NATO, działaczy kultury, którzy mają zaproszenie od instytucji kultury, oraz "szeregu innych kategorii osób".

29 sierpnia, po kilkumiesięcznej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, Nigeria wznowi loty międzynarodowe. Na razie za granicę będzie można podróżować jedynie z lotnisk w Lagos i Abudży.

Zobacz także:

Ponad 2,7 tys. interwencji strażaków z powodu burz i silnego wiatru. Jedna osoba zginęła

Dramat wokalistki Girls Aloud. "Walczę, jak tylko mogę"

Iwona Węgrowska poroniła. "Niestety Serce Mojego Dziecka przestało bić"

Autor: Nastazja Bloch

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości