Gorące tematy

Minister Zdrowia wprowadza nakaz noszenia maseczek. Jak je prawidłowo zakładać i zdejmować? Krótki instruktaż

Gorące tematy

Iryna Veklich/Getty Images

- Musimy powoli i w sposób bezpieczny wracać do rzeczywistości przy zachowaniu środków ostrożności, które pozwolą ograniczyć transmisję koronawirusa - powiedział podczas czwartkowej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski. Od 16 kwietnia 2020 r. każda osoba przebywająca w przestrzeni publicznej ma nakaz noszenia maseczek.

Ministerstwo Zdrowia wprowadza nakaz używania maseczek

Na ulicach polskich miast zauważyć można już teraz ludzi, którzy - wychodząc na zewnątrz - dobrowolnie zakrywają swoją twarz maseczkami chirurgicznymi czy też bawełnianymi. Minister zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji ogłosił jednak nowe rozporządzenie. Dobrowolne użytkowanie maseczek nie wystarcza, dlatego wprowadzono nakaz korzystania z nich w przestrzeni publicznej.

Od przyszłego czwartku wprowadzamy obowiązek zakrywania nosa i usta w przestrzeni publicznej. To na dziś, gdy zwiększa się liczba chorych w Polsce, czasami bezobjawowo,pozwala ochronić nie nas, ale innych przed nami

- podkreślił Łukasz Szumowski.

Lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia już wcześniej apelowali o wprowadzenie takich nakazów. Skierowali specjalny list do premiera, ministra zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, w którym podkreślali skuteczność tego rozwiązania.

Eksperci i naukowcy wskazują jak ważnym jest zasłonięcie ust i nosa. Maseczka nie musi być najwyższej jakości. Skuteczne są zwykłe, kilkuwarstwowe, harmonijkowe, a nawet zrobione w warunkach domowych. Maski mają jeszcze jedną ważną zaletę: ograniczają ruchy mimowolne rąk

- mówiła Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Ministerstwo zdecydowało się na wprowadzenie zmian dopiero od przyszłego tygodnia. Wynika to najprawdopodobniej z tego, że zdobycie maseczki na rynku jest niezwykle trudne. Można je stworzyć jednak samemu. Sposób znajdziecie TUTAJ.

Szef resortu nie wypowiedział się jeszcze w sprawie przewidzianych kar za złamanie restrykcji. Taka informacja ma zostać przedstawiona po świętach wielkanocnych.

Czy powtórzymy sukces Czech?

Czechy były jednym z pierwszych krajów, które zakazały wychodzenia do przestrzeni publicznej bez zakrycia ust i nosa. Rozporządzenie tamtejszego rządu pojawiło się już 18 marca. W zeszłą środę czeski minister zdrowia Adam Vojtěch ogłosił sukces i stopniowe wyjście z kwarantanny:

Jak dotąd Republika Czeska zapobiegła najgorszemu. Dzisiejsze dane potwierdzają, że z powodzeniem walczymy z epidemią. Udało się powstrzymać niekontrolowane rozprzestrzenianie się koronawirusa i można powoli zacząć przygotowywać się do stopniowego i kontrolowanego powrotu do normalnego życia

– powiedział.

Pierwsze przypadki pojawienia się koronawirusa w Polsce i Czechach ogłoszono mniej więcej w tym samym czasie. W momencie pisania tego artykułu liczba zakażonych w obu krajach jest również podobna (5742 w Polsce i 5589 w Czechach), jednak u naszych południowych sąsiadów odnotowano mniejszą liczbę zgonów – 113, kiedy w Polsce ta liczba wynosi 175.

AKTUALNĄ SYTUACJĘ KORONAWIRUSA W POLSCE MOŻECIE NA BIEŻĄCO ŚLEDZIĆ TUTAJ.

Czeski rząd zapowiedział otwarcie niektórych sklepów oraz poluzowanie dotychczasowych obostrzeń dotyczących aktywności fizycznej na zewnątrz. Wygląda na to, że Czechy odnoszą sukces w walce z koronawirusem i powoli będą wracać do normalności. W wielu krajach, w których jest to na razie niemożliwe, to właśnie Czechy uznaje się za wzór do naśladowania podczas panującej pandemii.

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę?

Choć zakładanie maseczki może wydawać się banalnie proste, to jednak powinniśmy podczas wykonywania tej czynności zwrócić uwagę na każdy ruch. Jak zrobić to w sposób bezpieczny i skuteczny?

  1. 1Przed nałożeniem maski należy umyć dokładnie ręce mydłem i wodą lub płynem do dezynfekcji na bazie alkoholu
  2. 2Załóż maskę zakrywając usta i nos oraz upewnij się, czy między twarzą a maską nie ma żadnych przerw
  3. 3Nie należy dotykać maski kiedy już jest założona. Jeśli jednak się to wydarzy, umyj ręce tak jak w punkcie 1
  4. 4Jednorazowe maseczki, które są użyte wielokrotnie nie będą spełniać swojej funkcji. Zaleca się wymianę maseczki na nową, kiedy zauważymy, że ta której używamy jest już wilgotna
  5. 5Aby zdjąć maskę, złap za jej wiązanie i w żadnym wypadku nie dotykaj przodu maski
  6. 6Zużytą maseczkę wyrzuć do zamykanego pojemnika i dla bezpieczeństwa ponownie umyj ręce tak jak w punkcie 1.

NIE WYRZUCAJ MASECZKI DO TOALETY!

Zobacz też:

Autor: Bartosz Tomaszewski

Pozostałe wiadomości