Gorące tematy

Koronawirus. Jakie restrykcje nadal obowiązują?

Gorące tematy

Alex Robinson Photography/ Getty images

Epidemia trwa, chociaż widząc obrazki z całej Polski można odnieść wrażenie, że niektórzy dawno o niej zapomnieli. Są jednak pewne obostrzenia i zasady, o których pamiętać nadal trzeba. Jakie?

25 lipca – jakie obostrzenia zniesiono?

Rząd od kilku miesięcy wprowadza nowe poluzowania związane z odmrażaniem gospodarki. 25 lipca kolejne obostrzenia zostały zniesione. Zmniejszony został dystans społeczny - z 2 m do 1,5 m. Ministerstwo Sportu poinformowało, że zezwala na powrót kibiców do hal i sal sportowych. Zniesiono także limity osób na basenach, a w wydarzeniach i zajęciach sportowych może brać udział maksymalnie 250 uczestników jednocześnie.

Jakie restrykcje obowiązują?

Należy pamiętać, że nie wszystkie obostrzenia są zniesione. Epidemia trwa i każdego dnia odnotowywane są setki kolejnych zakażeń. Przypominamy, do których nakazów trzeba się stosować:

  • Nos i usta należy zasłaniać w przestrzeni zamkniętej, na przykład w sklepach, komunikacji, kinie, a także w przestrzeni otwartej, gdy nie ma się możliwości zachowania 1,5 metrów odległości od innych. Z tego obowiązku zwolnione są osoby, które mają problemy z oddychaniem lub z innych powodów zdrowotnych nie mogą zasłaniać ust i nosa.
  • Dystans społeczny nadal obowiązuje. Pamiętajmy o zachowywaniu 1,5-metrowego odstępu.
  • W komunikacji miejskiej może przebywać tyle osób, ile jest miejsc siedzących, jeżeli tylko takie są, albo tyle, ile wynosi 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących.
  • W koncertach i innych wydarzeniach rozrywkowych organizowanych w otwartej przestrzeni, od 20 lipca może uczestniczyć więcej niż 150 osób, oczywiście z zachowaniem zasad dystansu społecznego.
  • Nie ma limitu osób uczestniczących w obrzędach religijnych. Obowiązują maseczki i dystans społeczny.
  • Pamiętajmy o higienie, częstym myciu i dezynfekowaniu rąk.

Ministerstwo Zdrowia: Zachowanie turystów w kurortach jest problematyczne. Nie noszą maseczek i nie zachowują dystansu społecznego

Zobacz też:

Maseczki obowiązkowe niemal w całej Europie, nawet na plażach. Sprawdź, gdzie możesz zapłacić wysoką grzywnę

Nietoperze pomogą w walce z pandemiami. Dlaczego te ssaki nie chorują?

Czy wrócą obostrzenia? Wicepremier Emilewicz mówi o możliwych ograniczeniach jesienią

Autor: Anna Korytowska

Pozostałe wiadomości