Gorące tematy

Koronawirus. Jak przygotować się do kwarantanny w sytuacji kryzysowej?

Gorące tematy

Aktualizacja:

Koronawirus rozprzestrzenia się w Europie. Dotarł już do naszych sąsiadów na Litwie i Białorusi. W Polsce jak dotąd nie odnotowano przypadków zachorowania, ale najprawdopodobniej jest to kwestia czasu. Dowiedz się, jak się przygotować do sytuacji kryzysowej.

Dotychczas Ministerstwo Zdrowia nie potwierdziło przypadków zachorowania na koronawirusa w Polsce. Osoby wracające z krajów o wysokim ryzyku zarażenia są proszone o zachowanie ostrożności i poddanie się 14-dniowej kwarantannie. O czym należy pamiętać w sytuacji kryzysowej?

Zobacz także w serwisie zdrowie.tvn.pl: Koronawirus SARS-CoV-2 - objawy i statystyki. Co to jest? - Kompendium wiedzy

14-dniowa kwarantanna

W przypadku osób, u których pojawiły się symptomy zarażenia koronawirusem, izolacja jest konieczna.

Zagrożenie zachorowaniem dotyczy wszystkich domowników - podkreśla ppłk Krzysztof Przepiórka, komandos i były żołnierz GROM, który organizuje szkolenia przygotowujące do sytuacji kryzysowej. Radzi, by się dobrze przygotować na ewentualną kwarantannę.

Trzeba zostać w domu, zabezpieczyć się w żywność i wodę, ponieważ nie mamy możliwości wyjścia. Jeśli wyjdziemy, nasi sąsiedzi mogą zostać przez nas zarażeni. Nie można iść do szkoły, ponieważ dzieciaki i osoby starsze są wybitnie narażone na zakażenie

– wyjaśnia ppłk Przepiórka.

ZOBACZ: Koronawirus – jak się zachować? Pytanie do eksperta zadaj na czacie w piątek o 15.00

Sytuacja kryzysowa

Wiele osób nie ma dostatecznie dużej wiedzy na temat koronawirusa oraz tego, jak należy postępować w sytuacji kryzysowej.

Zarządzanie togo typu kryzysem jest bardzo trudne, bo tak naprawdę nie jesteśmy do końca przygotowani. Myślę, że nie jesteśmy do końca wyedukowani. Rządzący i sztaby kryzysowe powinny przygotować nam takie mapy drogowe, żeby każdy obywatel wiedział, w jaki sposób i gdzie udać się po wykryciu ewentualnych symptomów. Mamy mieć przygotowane algorytmy postępowania na ten wypadek

– uważa ppłk Krzysztof Przepiórka.

Jednym z głównych objawów zarażenia się koronawirusem są problemy z oddychaniem. Szczególnie narażone są osoby starsze oraz te o obniżonej odporności.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jakie są zalecenia dla osób powracających z terenów zagrożonych koronawirusem?

Pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce? "Oddziały zakaźne gotowe na przyjmowanie pacjentów"

Wojewoda śląski zamknął Spodek. 170 000 osób nie wejdzie na Intel Extreme Masters przez koronawirusa

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości