Gorące tematy

Dzieci pani Elwiry i Sylwii w tym roku miały przystąpić do komunii. "Cała sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie"

Gorące tematy

Już niebawem maj, a wraz z nim sezon komunijny. Dla wielu rodzin to bardzo ważny i uroczysty moment. Jednak w obliczu trzeciej fali pandemii wyglądać on będzie nieco inaczej. Na co muszą przygotować się rodzice i krewni? Jakie obostrzenia będą obowiązywać? O tym opowiedziały nam Elwira Jarosz oraz Sylwia Pogoda, mamy, których pociechy w tym roku przyjmują sakrament.

Komunia święta 2021 w czasie pandemii

Każdego dnia diagnozowane są nowe osoby z COVID-19. Z tego względu w Polsce wciąż obowiązują restrykcyjne obostrzenia. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja problematyczna jest jednak dla rodziców, których dzieci w tym roku przystąpić miały do I Komunii Świętej. Wie o tym doskonale Elwira Jarosz z Warszawy, której syn Bartłomiej szykował się do sakramentu. Kiedy wszystko już było niemal dopięte na ostatni guzik, okazało się, że uroczystość została odwołana, a nowy termin ustalony zostanie wkrótce. Wśród rodziców pojawił się istny chaos i zamieszanie.

Cała sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Teraz wiemy, że komunia będzie 30 maja. Została ona przeniesiona (...) z 9 maja. Nie jest to jednak ostateczny termin. Siostra, która przygotowuje dzieci do komunii komunikuje się z nami mailowo

- powiedziała Elwira Jarosz.

W tym przypadku dość problematyczne jest zorganizowanie uroczystego przyjęcia. Pani Elwira zdradziła, że wraz z mężem zdecydowała się zaprosić większe grono gości do restauracji w hotelu. Niestety ze względu na obostrzenia nie ma pewności, że w przyjęciu będzie mogło uczestniczyć 40 osób. - Impreza odbędzie się zgodnie z zasadami – dodała.

Zamknięte restauracje i plan awaryjny

Sylwia Pogoda w tym roku do Komunii posyła swoją córkę. Jak przyznała, początkowo uroczystość odbyć miała się w niedzielę 16 maja. Ksiądz zaoferował jednak, aby dzieci przyjęły sakrament w sobotę, co zminimalizuje liczbę osób w kościele. Gdy rodzice zgodzili się na nowy termin, data znów została zmieniona.

- Informacje przebiegają tak dynamicznie. W ubiegły czwartek dowiedzieliśmy się, że Komunia została przełożona na 26 czerwca. Liczymy na to, że obostrzenia się zmniejszą i będziemy mieli większe pole do popisu. Ja mam miejsce zarezerwowane w gościńcu. Mam też plan awaryjny - wyjaśniła.

Kobieta przyznała, że w przypadku, gdy nie będzie mogła zaprosić gości do restauracji, zapakuje jedzenie na wynos, a imprezę przeniesie do namiotu przed domem.

Z powodu pandemii zmienił się także sposób przygotowania najmłodszych do przyjęcia sakramentu I Komunii Świętej. Dzieci uczą się wszelkich modlitw przez internetowe kamerki. Online prowadzone są także lekcje religii.

- Próby w kościele nie ma – dodała pani Elwira.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Komunia dla rozwodników. Kościół się otwiera?

"Ośmiolatki odchudzają się przed pierwszą komunią!" Przerażająca machina piękna w Polsce

Komunia jak wesele. Tylko państwo młodzi mniejsi

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości