Gorące tematy

Kiedy szczepionka na COVID-19 pomoże wygasić pandemię? "Dowiemy się dopiero po kilku miesiącach"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Ogłoszona kilka dni temu przez firmę Pfizer informacja o szczepionce na COVID-19 spowodowała euforię na całym świecie. Czy radość nie jest zbyt wczesna? Czy faktycznie będzie w 90 proc. skuteczna? Kiedy możemy spodziewać się jej w Polsce? O tym rozmawiali w naszym programie wirusolodzy dr Łukasz Rąbalski i Emilia Skirmuntt.

Szczepionka na COVID-19

Żadna firma nie będzie sama w stanie zapewnić produkcji na skalę, w jakiej potrzebujemy szczepionki w tej chwili. Od początku było więc wiadomo, że koniecznych jest wielu kandydatów.

Zdaniem Emilii Skirmuntt, wirusolożki ewolucyjnej z Uniwersytetu Oxfordzkiego, informacja firmy Pfizer o szczepionce z 90-procentową skutecznością to dobra wiadomość.

Ale musimy mimo wszystko uważać z tymi pozytywnymi emocjami, bo to są tylko informacje, które dostaliśmy na konferencji prasowej. Te 90 proc. zostało obliczone po 7 dniach od podania drugiej dawki. Musimy poczekać, bo 7 dni to jednak jest dość krótki czas. To, jak naprawdę skuteczna jest ta szczepionka, dowiemy się dopiero po kilku miesiącach, jeżeli nie po dłuższym okresie używania

- podkreśla badaczka w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Na podobnym etapie zaawansowania jest przynajmniej 10 szczepionek . Dotyczy to także tej, nad którą pracują naukowcy z Oxfordu.

Jest może kilka tygodni za szczepionką Pfizera. Miejmy nadzieję, że w następnych tygodniach będziemy słyszeć więcej wiadomości, kiedy będą mogły być wprowadzone

- mówi Emilia Skirmuntt.

Szczepionka na COVID-19 - kiedy trafi na rynek

Koronawirus mutuje trochę wolniej, niż wirus grypy, chociaż też się zmienia.

Jednak wydaje się, że szczepionki, nad którymi pracujemy teraz, będą skuteczne (...). Nie ma bezpośredniego dowodu na temat wpływu mutacji na to, jak przechodzimy tę chorobę. Te czynniki to raczej wiek i inne choroby

- uważa dr Łukasz Rąbalski, wirusolog molekularny i biotechnolog.

Szczepionka Pfizera ma jednak istotną wadę. Musi być przechowywana i transportowana w określonych, rygorystycznych warunkach -70 st. C.

Firma twierdzi, ze jest w stanie przechowywać szczepionkę również w lodówce, co znacznie by ułatwiło, ale trzeba na to poczekać

- zaznacza nasz gość.

Nawet jeśli szczepionka Pfizera okaże się tak skuteczna, jak we wstępnej analizie, to zanim pomoże wygasić pandemię, minie co najmniej kilka miesięcy. Nieprędko będziemy więc mogli odejść od powszechnego noszenia masek i dystansu fizycznego.

Zobacz też:

Rekord zgonów na COVID-19 i ponad 25 tys. zakażeń. Galerie handlowe w grudniu jednak będą otwarte?

Życie pod jednym dachem z chorym na Covid-19. Lekarz: "Mamy aż 60 proc. ryzyka, że zakazimy się i my"

Amantadyna - czy to cudowny lek dla zakażonych COVID-19? Lekarz przetestował ją na sobie

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości