Gorące tematy

Jurek Owsiak o dalszych planach WOŚP. Co się zmieni?

Gorące tematy

Aktualizacja:

Od 27 lat WOŚP pomaga szpitalom w całej Polsce, ratując życie wielu pacjentom. W akcję zawsze włączają się gwiazdy i tysiące wolontariuszy. Ile pieniędzy zebrała w tym roku WOŚP? Jakie plany na dalszy rozwój ma Jurek Owsiak? Owsiak opowiedział o planach i rozwoju Orkiestry w następnych latach.

Od początku istnienia, uwzględniając inflację, WOŚP zebrała już miliard złotych. Granica padła podczas 27. finału, kiedy na liczniku fundacji pojawiło się dokładnie 49 mln zł. WOŚP zebrała w sumie prawie 176 milionów złotych!

Zobacz też: "Majdanowie wystawili swoje oddechy na WOŚP". Czy to prawda

Jurek Owsiak o dalszych planach WOŚP

Jurek Owsiak był gościem w studiu Dzień Dobry TVN i opowiedział o dalszych planach WOŚP na następne lata. Wspomniał też o przykrym incydencie w Gdańsku. Czy w związku z tą tragedią dojdzie do jakichkolwiek zmian w działaniu WOŚP?

Nie możemy się poddać jednemu szaleńcowi. Będziemy to robić, jak robiliśmy jak do tej pory - powiedział Jurek Owsiak w Dzień Dobry TVN.

Jurek Owsiak wspomniał również o tym, że od początku działania Orkiestry, w fundacji na stałe pracuje czterdzieści osób. Liczba pracowników od lat się nie zmieniła i się nie zmieni. Jedyną zmianą jest... coraz większa ilość pracy, z czego Owsiak oczywiście bardzo się cieszy!

WOŚP 2019 - ile już zebrała pieniędzy?

WOŚP 2019 grała już 27. raz. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbiera w tym roku pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

WOŚP 2019 zebrała w sumie prawie 176 milionów złotych! Rok temu WOŚP 2018 roku zebrała 126 mln 373 tys. zł. Oznacza to, że WOŚP 2019 pobiła rekord o niemal 50 milionów złotych.

Po raz pierwszy w historii wpłaty dokonane przez internet przekroczyły kwotę zebraną do puszek. W ubiegłym roku wpłaty te pozostawały w stosunku 40:60. W tym - ponad 50 procent zebrano przez internet.

Najpopularniejsze aukcje WOŚP 2019

W 2019 roku setki polskich gwiazd wsparły WOŚP - wystawiły na aukcje wiele swoich prywatnych rzeczy. Na przykład Kasia Tusk wystawiła na aukcji swoją suknię ślubną, Dawid Woliński przekazał satynową suknię z najnowszej kolekcji. Robert Lewandowski wystawił na aukcji... kolację z nim! Żona piłkarza, Anna Lewandowska również dołączyła do WOŚP i przekazała zaproszenie na swój słynny obóz sportowy. Na aukcjach WOŚP można było wylicytować również spotkanie z Kamilem Stochem, spacer z Leszkiem Balcerowiczem czy uroczystą kolację w restauracji Mateusza Gesslera.

Jednym z hitów WOŚP 2019 był Rolls-Royce Silver Shadow braci Collins.

WOŚP 2019 była wspierana w tym roku przez wielu blogerów i ludzi znanych głównie z Internetu. M.in. przez Basię Richard, stylistkę gwiazd, blogerkę Julię Kuczyńską "Maffashion" oraz Michała Pawła Wilczewskiego "Wujaszka Liestyle".

Jak jeszcze wspomóc WOŚP? Możesz wpłacić pieniądze bezpośrednio do puszki WOŚP. Możesz wesprzeć WOŚP nie wychodząc z domu wysyłając dowolną ilość SMSów o treści SERCE na numer 75 565. Jego koszt to 6,15 zł.

Facebook: Na fanpage WOŚP znajduje się przycisk „Wpłać datek”. Wystarczy z niego skorzystać i przekazać dowolną kwotę.

WOŚP możesz wesprzeć w Licytacji Najbardziej Hojnych Darczyńców. Licytowane są wówczas Złote Serduszka. Należy zarejestrować się na stronie licytacja.wosp.org.pl lub zadzwonić na specjalny numer telefonu 22 749 00 00.

WOŚP w poprzednich latach - historia

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz pierwszy 3 stycznia 1993 r. Wtedy zbierano pieniądze na sprzęt pomagający leczyć choroby serca. 2 422 464,76 zł - taką kwotę zebrano w 1993 roku, kwota ta przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Wówczas kupiono specjalistyczny sprzęt dla Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i dziesięciu oddziałów Kardiochirurgi Dziecięcej w Polsce.

Rok temu, w 2018 roku padł rekord, zebrano w sumie około 126 milionów złotych. Pieniądze były przekazane na wyrównanie szans w leczeniu noworodków. Pieniądze zostały przekazane na:

 • inkubatory zamknięte,
 • inkubatory transportowe,
 • bilirubinometry,
 • lampy do fototerapii,
 • aparaty KTG,
 • kardiomonitory,
 • pulsoksymetry,
 • materace grzewcze noworodkowe,
 • pompy objętościowe i infuzyjne,
 • jezdne aparaty RTG,
 • wagi elektroniczne
 • i wiele innych kategorii sprzętu

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości