Gorące tematy

"Junarmia". Kilkulatkowie w rosyjskiej organizacji patriotyczno-wojskowej

Gorące tematy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
Newsweek.pl/wp.pl
Vladimir Putin

Ukraiński wywiad zaalarmował, że Kreml planuje wysłać na wojnę dzieci. Dokładniej najstarszą młodzież szkolącą się w "Junarmii", czyli patriotyczno-wojskowej organizacji. Już nawet 8-latkowie mogą wstępować w jej szeregi.

Młoda Armia Putina

"Junarmia" została powołana w 2016 roku i stanowi rozwinięcie wojskowych klubów młodzieżowych, które szkolą w duchu militarystyczno-patriotycznym. W jej szeregi mogą wstępować już nawet 8-letnie dzieci. Uczy się je m.in. posługiwania bronią, walki oraz taktyki operacji wojskowych.

Zobacz wideo: Wojna w Ukrainie

Wojna w Ukrainie

Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa Dzień Dobry TVN
wideo 2/16

- Unarmia jest gdzieś pomiędzy tradycyjną szkołą militarną, klubem hobbystycznym a projektem politycznym. Oficjalnie w politykę zaangażowana nie jest, ale to oczywista kpina. Najwyraźniej władze wyciągnęły wnioski z działalności ruchu "Nasi" i mniej nachalnie kontrolują nową armię młodzieżową. Tworzą wręcz wrażenie, że to samo sterowalny NGO - tłumaczy Jonna Alava, badaczka z Uniwersytetu w Helsinkach.

Rosyjska młodzież pójdzie na front?

Według agentów ukraińskiego wywiadu Rosja zamierza skierować do Ukrainy najstarszych członków "Junarmii".  Dekret miał podpisać minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Decyzję tę skomentowała Iwanna Klympusz, przewodnicząca Parlamentarnego Komitetu ds. Integracji Ukrainy z Unią Europejską.

Szojgu i Putin planują użyć na Ukrainie JunArmii - 17-18-letnich fanatyków. To jest równie rozpaczliwe, jak rzucenie przez Hitlera Hitlerjugend na czołgi. Jakiego jeszcze podobieństwa do nazistowskiej Trzeciej Rzeszy potrzebuje świat, by zacząć odpowiednio naciskać na Rosję?

Jak przeczytamy na wp.pl, na stronie "Junarmii" można za darmo pobrać książki patriotyczne czy podręczniki do nauki technik wojskowych. To wszystko ma pomóc w ukształtowaniu wiernego żołnierza, który gotów jest zginąć za Rosję i wykonać zlecone zadanie.

Co więcej - jak pisze Marcin Chłopaś w Newsweek.pl - od 2020 roku "Junarmia" publikuje cyklicznie w mediach społecznościowych sylwetki młodych bohaterów. "Walera miał 13 lat, gdy zginął bohatersko, rzucając pod nacierający czołg wiązką granatów". "Dima marzył uratował dwoje dzieci przed utonięciem, ale sam zginął".

"Junarmia" zrzesza ponad milion młodych dziewcząt i chłopców.

Zobacz wideo: Wywiad z byłym szefem brytyjskiego wywiadu

Wywiad z byłym szefem brytyjskiego wywiadu
Wywiad z byłym szefem brytyjskiego wywiadu Jak może zakończyć się wojna w Ukrainie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: Newsweek.pl/wp.pl

Źródło zdjęcia głównego: Contributor/Getty Images

Pozostałe wiadomości