Gorące tematy

Nie żyje Józef Para. Legendarny aktor znany z filmu "Vabank" miał 98 lat

Gorące tematy

fhm/Getty Images

Józef Para odszedł 9 listopada w wieku 98 lat - poinformował Związek Artystów Scen Polskich. Wybitny aktor został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Józef Para nie żyje

Józef Para to kolejny aktor, który zmarł w 2020 roku. Przypominamy, że ostatnio odszedł m.in. Dariusz Gnatowski i Wojciech Pszoniak. Para był członkiem Związku Artystów Scen Polskich. I to właśnie ta organizacja poinformowała o jego śmierci.

Choć zagrał dziesiątki ról teatralnych, telewizyjnych, czy filmowych, m.in. w "Agencie nr 1", "Człowieku na torze", "Trędowatej”, "Królowej Bonie", "Do krwi ostatniej", "Polonia Restituta", "Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy", czy w "Alchemiku Sendiviusie", szerokiej publiczności zapadł w pamięć rolą Komisarza Przygody w obrazie Juliusza Machulskiego "Vabank" i "Vabank II"

- czytamy w oświadczeniu ZASP.

Józef Para - działalność artystyczna

Józef Para ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Już jako student odnosił pierwsze sukcesy. W latach 1947–1949 współpracował z Teatrem Słowackiego, Teatrem Starym i Teatrem Rapsodycznym.

Wszechstronny aktor występował zarówno na deskach teatrów, jak i w serialach i filmach. W pamięci Polaków zapisał się przede wszystkim jako Komisarz Przygoda w "Vabanku". Wystąpił także w "Trędowatej" czy "Gdzie jest generał...". Miał w swoim dorobku około 100 prac twórczych.

Aktor nie tylko grał, był również dyrektorem teatrów: Polskiego w Bielsku-Białej (1967-1973), Współczesnego we Wrocławiu (1973-1975), Śląskiego w Katowicach (1975-1977), oraz od 1982 do 2009 r. profesor nadzwyczajny w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej w Łodzi.

Nie żyje Józef Para - absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej w Krakowie (1949), reżyser, aktor teatrów:...

Opublikowany przez Związek Artystów Scen Polskich Poniedziałek, 9 listopada 2020

Odznaczenia i zasługi

Józef Para za działalność na rzecz kultury został odznaczony Krzyżem Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Natomiast z okazji 60-lecia pracy aktorskiej, 40-lecia reżyserskiej i 25-lecia pedagogicznej otrzymał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Był także laureatem wielu nagród i wyróżnień m.in. Ministra Kultury i Sztuki za całokształt pracy artystycznej i Nagrody Państwowej za kreacje aktorskie.

Zobacz wideo: Wojciech Pszoniak nie żyje

Zobacz też:

Krzysztof Pajewski nie żyje. Znana jest przyczyna śmierci mistrza świata w taekwondo

Jarosław Kulczycki o stracie 19-letniego syna. "Ta rana pozostaje, ale można z nią żyć"

Osobiste wyznanie Joanny Kurowskiej: "Byłam w piekle". Aktorka musiała urodzić martwe dziecko

Autor: Dominika Czerniszewska

Pozostałe wiadomości