Gorące tematy

Będzie zakaz wychodzenia z domu? "Tylko do pracy, na zakupy, krótki spacer"

Gorące tematy

Krit of Studio OMG / Getty Images

Pandemia koronawirusa nie traci na sile. By zmniejszyć liczbę zakażeń możliwe są kolejne restrykcje. Wicepremier Jarosław Gowin nie wyklucza, że będziemy musieli zostać w domach. Jak miałby wyglądać kolejny lockdown w Polsce?

Koronawirus w Polsce - kolejne obostrzenia

Epidemia koronawirusa zmusiła w ostatnim czasie do zakazania działalności np. siłowniom, basenom i firmom targowym, znacząco ograniczyła też gastronomię.

O kolejnych obostrzeniach mówił Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju. Jego zdaniem, przedsiębiorcy powinni być spokojni.

Nikt w Europie nie wprowadza obostrzeń gospodarczych poza wąskimi branżami, które wiążą się z bardzo intensywnymi kontaktami. Chcę jeszcze raz powiedzieć przedsiębiorcom, ale też zatroskanym o swoje miejsca pracy pracownikom - dla gospodarki nie będzie istotnych obostrzeń

- zapewnił wicepremier Gowin w rozmowie z Money.pl.

Zakaz wychodzenia z domu

Jarosław Gowin nie wykluczył, że większe restrykcje mogą zostać nałożone na obywateli.

Skoro w coraz liczniejszych krajach Europy obowiązują surowe zasady, że z domu można wychodzić tylko do pracy, na zakupy, krótki spacer rekreacyjny czy w innych niezbędnych życiowo celach, to i u nas trzeba się liczyć z takimi regulacjami

- stwierdził wicepremier.

Lockdown w Europie

Najpoważniejsze obostrzenia tego typu istnieją w Irlandii. Obywatele tego kraju mogą wychodzić z domu tylko w celu dotarcia do pracy. W celach rekreacyjnych nie mogą oddalić się na dystans większy niż 5 km od miejsca zamieszkania. Organizowanie spotkań i imprez prywatnych jest zakazane - za wyjątkiem pogrzebów i ślubów.

Francja oprócz wprowadzenia niemal całkowitego lockdownu kraju zamierza zakazać sprzedaży niektórych towarów. Kupić będzie można jedynie "produkty niezbędne". Na mieszkańców nałożono też restrykcje dotyczące przemieszczania się - mogą wychodzić jedynie do pracy, lekarza, niezbędne zakupy. Podobnie jak w Irlandii rekreacja możliwa jest tylko w bezpośrednim sąsiedztwie domu.

Zamieszki na ulicach Paryża. Protesty przeciwko ogólnokrajowemu lockdownowi. Zobacz wideo:

Zobacz też:

Koronawirus może uszkadzać barierę krew-mózg? Są najnowsze badania

Sejm przegłosował ustawę covidową. Czy szczepienia na koronawirusa będą obowiązkowe?

Masz pytanie dotyczące koronawirusa i pandemii? Zadaj je naszym ekspertom

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: Money.pl, gazeta.pl

Pozostałe wiadomości