Gorące tematy

Polska zagłębiem nielegalnych farmaceutyków. Jakie leki są najczęściej podrabiane?

Gorące tematy

Autor:
Daria
Pacańska
Podrabiane leki w internetowych aptekach
Podrabiane leki w internetowych aptekachDzień Dobry TVN
wideo 2/12

Według Szwajcarskiej Agencji leków aż 41 proc. nielegalnych farmaceutyków pochodzi z Polski. Jakie leki są najczęściej podrabiane? Ile są warte? O przestępczości farmaceutycznej rozmawialiśmy z prof. Zbigniewem Fijałkiem.

Nielegalne leki z Polski

Profesor Zbigniew Fijałek z pracowni Farmacji Kryminalistycznej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym podkreśla, że nie jest wykluczone, że jesteśmy zagłębiem nielegalnych leków. - Przez ostatnie lata CBŚ i policja zlikwidowały w Polsce sporo takich nielegalnych fabryk. Nawet jedna z nich została okrzyknięta największą tego typu fabryką w Europie (...). Najlepszym dowodem jest to, że policjanci znaleźli na miejscu gotowe produkty warte 17 milionów złotych - powiedział nasz gość.

Wcześniej podrabiano głównie farmaceutyki wspomagające potencję i leki odchudzające. Od pewnego czasu najczęściej nielegalnie sprzedaje się sterydy anaboliczne. Popularność tych ostatnich wynika z faktu, że wiele osób, które trenują zawodowo lub nawet amatorsko chce szybko osiągnąć sukces w swojej dyscyplinie sportu.

Przestępczość farmaceutyczna

Profesor podkreśla, że z przestępczością farmaceutyczną jest tak samo jak z każdym innym biznesem. Jeśli jest popyt, to jest i podaż. - Po pierwsze wydaje mi się, że już wszystko chcemy kupować przez internet. Poza tym tu mówimy o lekach na receptę, żeby je zdobyć trzeba się umówić i iść do lekarza. Lekarz może dać albo nie dać, to nie są leki obojętne, które możemy sobie brać, bo chcemy - tłumaczy profesor Fijałek.

Ogromnym problemem jest fakt, że przestępczość farmaceutyczna przez wiele lat była karana bardzo niskimi wyrokami. Najczęściej otrzymywało się kary w zawieszeniu czy najwyżej dwa lata więzienia.

- Zyski ze sprzedaży leków są wielokrotnie wyższe niż te ze sprzedaży narkotyków. Bardzo duże grupy mafijne przerzuciły się w pewnej części swojej "działalności" na sfałszowane leki - podkreślił profesor.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości