Gorące tematy

Zasady prawidłowego oddychania w maseczce. O czym trzeba pamiętać?

Gorące tematy

Aktualizacja:

Od 16 kwietnia w Polsce mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Podczas noszenia maseczki musimy pamiętać o prawidłowym oddechu. Czy stosując to zabezpieczenie można normalnie uprawiać sport?

Jak prawidłowo oddychać w maseczce?

Ze względu na pandemię koronawirusa wprowadzona została regulacja, nakładająca na nas obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeniach publicznych. Jaki prawidłowo oddychać podczas noszenia maseczki? Wyjaśniła to w Dzień Dobry TVN lek. med. Elżbieta Dudzińska:

Zdecydowanie przez maseczkę powinniśmy oddychać tak, jak oddychamy bez maseczki, zakładając, że oddychamy prawidłowo, to znaczy: spokojnie, powoli, regularnie, dolną częścią klatki piersiowej i wdech i wydech przez nos

- podkreśliła.

Zobacz także: Warsztaty oddechowe, które pomogą Ci zredukować stres!

Możliwe jest wypracowanie prawidłowego oddechu, np. za pomocą odpowiednich ćwiczeń w domu.

Dlaczego w maseczce nie oddychamy przez usta?

Podczas rozmowy ze studiem Dzień Dobry TVN specjalistka podkreśliła, że konieczne jest unikanie szybkiego oddechu przez usta . Może to bowiem pogłębić uczucie duszności u danej osoby, a nawet doprowadzić do niedotlenienia.

Nos optymalnie przygotowuje powietrze do, zanim dotrze do płuc, czyli ociepla, nawilża, przede wszystkim oczyszcza z większości patogenów i zanieczyszczeń. Dodatkowo nos uruchamia w pełni przeponę, czyli poprawia ukrwienie dolnych płatów płuc

- wytłumaczyła lek. med. Elżbieta Dudzińska.

Jeśli oddychamy przez usta pozbawiamy się wszystkich wymienionych powyżej korzyści. Poza tym dochodzi do wysuszenia się i wychłodzenia śluzówki, płuca są w gorszej kondycji i wirus może mieć większe pole do działania.

Czy w maseczce można normalnie uprawiać sport?

Wiele osób uprawiających aktywności na świeżym powietrzu zastanawia się, czy w maseczce ich wydolność nadal będzie taka sama. Jak to wygląda w rzeczywistości? Specjalistka w Dzień Dobry TVN podkreśliła, że o ile materiał będzie odpowiednio przepuszczał powietrze, nie ma ryzyka uprawiania sportu w takim zabezpieczeniu.

Natomiast tutaj niestety jest pewne zagrożenie. (…) Wiele osób uprawiających sport zaczyna oddychać przez usta wcześniej, zanim do tego by zobowiązywały potrzeby metaboliczne

- zauważyła.

W takich przypadkach może nawet dojść do hiperwentylowania. Należy więc i tu pamiętać o prawidłowym wzoru oddychania.

Dlaczego czujemy duszność w maseczce?

Niektórzy uskarżają się na duży dyskomfort chodzenia w maseczce i chudzi tu przede wszystkim o duszność. Stąd też wiele osób nie może doczekać się momentu, gdy ściągnie swoje zabezpieczenia. Dlaczego takie uczucie się pojawia?

Jest tutaj kilka czynników. Jednym z nich jest rzeczywiście czynnik psychologiczny, ponieważ sam fakt zakrycia nosa i ust sprawia, że część z nas po prostu czuje duszność

- powiedziała lek. med. Elżbieta Dudzińska.

Dodała, że dużą rolę odgrywa też nasze nastawienie do chodzenia w maseczce, więc jeśli nie uznajemy za czynnik chroniący i zbędny, to mogą pojawiać się różne dolegliwości. W grę wchodzą też kwestie niezwiązane z psychiką.

Oddychając przez maseczkę, eksponujemy się na ciut wyższe stężenie dwutlenku węgla, dlatego że wdychając powietrze, wdychamy odrobinę powietrza tego, które jest między ustami a maseczką

- wytłumaczyła.

Przez to nasz organizm wymusza szybszy oddech, chcą wyrównać poziom do tego wcześniejszego. Inną przyczyną duszności będzie również wspomniana wcześnie hiperwentylacja. Niekiedy problematyczny może się także okazać słabo przepuszczający powietrze materiał, z którego jest zrobiona maseczka.

Czy zawilgoconą maseczkę wyrzucamy od razu?

Co w sytuacji, gdy jesteśmy w przestrzeni publicznej, a nasza maseczka może już być zawilgocona?

Jeżeli jesteśmy w miejscu, które wymaga od nas noszenia maseczki i nie mamy maseczki na zmianę, no to powinniśmy w niej być

- stwierdziła specjalistka.

Podkreśliła przy tym, że w przypadku maseczki wielorazowej w domu od razu pierzemy ją i jeżeli tylko można, to wyprasować w odpowiedniej temperaturze (ok. 70 stopni). Jednorazową natomiast wyrzucamy.

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości