Lekarze usunęli z brzucha nastolatki 7-kilogramową bryłę włosów [WIDEO]

Gorące tematy

Arctic-Images/Getty Images

Indyjscy lekarze przeprowadzili operację, o której zrobiło się głośno na całym świecie. Z brzucha 17-letniej dziewczyny wyciągnęli ogromną masę włosów, która ważyła blisko 7 kilogramów. Okazało się, że pacjentka cierpi na zespół Roszpunki.

7-kilogramowa masa włosów w brzuchu

Dziewczyna przeszła sześciogodzinną operację żołądka, którą przeprowadził zespół lekarzy z prywatnego szpitala w Bokaro Steel City w Indiach. Splątana masa włosów tkwiła w brzuchu nastolatki od kilku lat.

Nigdy w swojej 40-letniej karierze nie widziałem u pacjenta tak ogromnej akumulacji włosów

- powiedział doktor GN Sahu, pod którego kierownictwem przeprowadzano zabieg.

Według doniesień Times Now News, operacja zakończyła się pomyślnie i 17-latka będzie mogła wyjść do domu po kilku dniach obserwacji.

Moment wyciągania bryły włosów z jej brzucha zarejestrowano na wideo, które opublikował brytyjski portal Metro.

Źródło: www.metro.co.uk

Dziewczyna już trzy lata temu była zaniepokojona swoim stanem zdrowia. Wówczas wykonano jej USG, które ujawniło w jej brzuchu nieznaną masę. Na początku lekarze podejrzewali, że pacjentka może mieć guza żołądka, jednak po kolejnych badaniach ustalili, iż to co odkryli jest kulą włosów, a nastolatka choruje na zespół Roszpunki.

Co to jest zespół Roszpunki?

Zespół Roszpunki jest rzadko spotykanym schorzeniem, objawiającym się niedrożnością jelit. Jego główną cechą jest trichofagia, czyli niekontrolowane zjadanie włosów lub gryzienie ich końcówek. Często współistnieje ona z trichotillomanią, czyli zaburzeniem psychicznym polegającym na wyrywaniu włosów. Jeśli te zjawiska współistnieją, w jelitach dochodzi do tworzenia się tzw. trichobezoarów, czyli nietrawionych kul włosów, które doprowadzają do powstania niedrożności, a następnie bólów brzucha i uczucia pełności.

Warto też wiedzieć, że wyrywane włosy nie muszą dotyczyć wyłącznie włosów na głowie, ale także brwi, rzęs czy innych obszarów owłosionej skóry ciała. Zaburzenie może prowadzić do wyrywania także różnego typu włókien, na przykład z dywanów, a nawet sierści zwierzętom.

Jak podał Times Now News, w 2019 roku odnotowano na świcie co najmniej trzy operacje usuwania włosów z ludzkich żołądków. Jeden z nich dotyczył 8-latki, u której w marcu lekarze znaleźli w brzuchu masę ważącą 1,5 kg. Okazało się, że dziewczyna gryzła swoje loki od 2. roku życia. Dwa miesiące później podobny zabieg przeprowadzono u 16-latki w jednej z rosyjskich lecznic. Pacjentka zjadała swoje włosy przez 10 lat. Trzecią operację wykonano w szpitalu Mahavira Civil w Ludhianie w Indiach. Podczas niej lekarze wyciągnęli z żołądka nastolatka ogromną masę włosów o wymiarach 22 cm na 8 cm.

W 2018 r. chirurdzy usunęli z żołądka 12-latki kulę włosów ważącą 3,5 kilograma. Operację przeprowadzono w szpitalu w obwodzie mangystauskim na zachodzie Kazachstanu. Nastolatka miała zwyczaj połykania swoich włosów. Straciła na wadze i nie miała apetytu, a mimo to jej brzuch stawał się coraz większy, co niepokoiło rodziców. Zobaczcie wideo:

>>> Zobacz także:

Zespół Roszpunki – czym się charakteryzuje? Co to jest?

Stany lękowe – rodzaje, przyczyny i leczenie

Depresja może kryć się za uśmiechem. Jak rozpoznać objawy choroby?

Autor: Iza Dorf

Źródło: Times Now News / www.zdrowie.tvn.pl