Gorące tematy

Policjant wykorzystał zgwałconą 13-latkę. "Jeśli komisariaty nie są bezpieczne dla kobiet, to gdzie pójdą złożyć skargę?"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Źródło:
cbsnews.com
dziewczynka, która zasłania twarz dłońmi

Indie od wielu lat próbują walczyć z przemocą wobec kobiet. Niestety mimo wysiłków władz w tej kwestii niewiele się zmienia. Portal CBS News opisał historię 13-latki, która po tym, jak została brutalnie zgwałcona, zgłosiła po pomoc do policjanta. Kiedy opowiedziała, co się wydarzyło, funkcjonariusz ponownie ją wykorzystał.

13-latka padła ofiarą zbiorowego gwałtu

13-latka - pochodząca najniższej kasty społecznej w Indiach, czyli Dalitów - została zaatakowana przez czterech mężczyzn. Napastnicy przewieźli ją w ustronne miejsce i na zamianę gwałcili. Gehenna dziewczyny trwała cztery dni. Kiedy poszła na komisariat policji, aby zgłosić przestępstwo, funkcjonariusz, który przyjmował zgłoszenie, ponownie ją wykorzystał.

Jak reagować na przemoc?

Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzienia
Mąż zgotował jej piekło, teraz trafił do więzieniaDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Jak podaje portal CBS News, który opisał historię dziewczyny, gdy sprawa ujrzała światło dzienne wywołała w całych Indiach ogromne oburzenie. Służby nie tylko zatrzymały sprawców brutalnego napadu, ale także policjanta, który również miał wykorzystać dziewczynkę. Jednak mężczyzna zarzeka, że jest niewinny i żąda niezależnego śledztwa.

Prowadzący dochodzenie w sprawie napaści zdecydowali również o zawieszeniu w obowiązkach - do czasu wyjaśnienia sprawy - dwudziestu dziewięciu innych funkcjonariuszy obecnych na posterunku policji w czasie napaści.

Do brutalnego ataku w swoich mediach społecznościowych odniosła jedna z polityczek. - Jeśli komisariaty policji nie są bezpieczne dla kobiet, to gdzie pójdą złożyć skargę? - napisała na Twitterze Priyanka Gandhi Vadra.

Jak często w Indiach dochodzi do napaści na kobiety?

Indie od lat nie mogą sobie poradzić z przemocą seksualną wobec kobiet. Media na całym świecie opisywały wydarzenia z 2012 roku, gdy 23-letnia studentka medycyny była gwałcona i torturowana w autobusie przez sześciu mężczyzn. Obrażenia, które spowodowali były tak rozległe, że pokrzywdzonej nie udało się uratować. Po tych wydarzeniach przez Indie przetoczyła się fala społecznych protestów.

Choć po tych wydarzeniach zaostrzono przepisy i kary, to niewiele się zmieniło. Tylko w 2020 roku zgłoszono ponad 28 tys. gwałtów. W ocenie służb to jedynie wierzchołek góry lodowej i takich przypadków jest znacznie więcej.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło: cbsnews.com

Źródło zdjęcia głównego: cloverphoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości