Sprawdziliśmy, ile kosztują ferie w polskich górach. "Bardzo możliwe, że ciepłe kraje wyjdą dużo taniej"

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Reporter:
I. Sanetra, D. Bobak
Ile kosztują ferie w polskich górach?
Ile kosztują ferie w polskich górach? Dzień Dobry TVN
wideo 2/8

Miłośnicy sportów zimowych czekają na nadchodzące ferie. Chociaż dużą popularnością cieszą się wyjazdy do Włoch czy Austrii, wiele rodzin wybierze nasze stoki. Sprawdziliśmy, o ile wzrosły ceny zimowego pobytu w popularnych polskich kurortach w stosunku do ubiegłego roku.

Ferie 2023. Ceny karnetów narciarskich

16 stycznia rusza pierwsza tura ferii zimowych. Z jakimi kosztami muszą liczyć się rodzice wyjeżdżający z dziećmi w polskie góry? - Jak wszędzie te ceny troszkę się zwiększyły. Inflacja dała swoje, koszty wyprodukowania śniegu, ceny prądu i innych opłat poszły do góry - mówił Paweł Nowobilski z Kotelnicy Białczańskiej.

Karnet na narty wynosi:

  • całodzienny - od 120 do 160 zł,
  • 3-godzinny - od 70 do 100 zł,
  • godzina z instruktorem - od 60 do 170 zł,
  • wypożyczenie sprzętu - od 30 zł/dzień.

Wszystkie ośrodki narciarskie wprowadziły różnego rodzaju zniżki i promocje. - Dla osób od 60. roku życia mamy zniżki koło 10-15 zł na karnecie. Senior, który ma 75 lat - 5 zł za dzień - tłumaczył Paweł Nowobilski.

- Grupy, oczywiście mówię o feriach, dostają promocję. Wystarczy 10 osób i promocja wynosi 10-15 proc. Opiekun ma za cały dzień 20 zł - dodał Wojciech Strączek z Harendy w Zakopanem.

- W tym roku stacja chciała bardzo mocno wypromować jazdę dla rodzin z dziećmi. Jeżeli osoba dorosła przyjeżdża z małym dzieckiem do lat 4, otrzymuje od nas karnet za symboliczną złotówkę. Mamy bardzo dobre oferty karnetów kilkudniowych. Wystarczy zakupić karnet 3-, 4-dniowy. Ta cena w zasadzie jest porównywalna z ceną z ubiegłego roku - wyjaśnił Daniel Lisak ze Słotwiny Arena w Krynicy-Zdrój.

Ferie 2023. Ile kosztuje tygodniowy pobyt w górach?

Ceny zimowych ferii są bardzo zróżnicowane. Tygodniowy pobyt dziecka z wyżywieniem i skipassem to koszt od 1500 do 3000 zł. Nocleg dla 4-osobowej rodziny ze śniadaniem w zależności od standardu obiektu to koszt od 2000 zł w pensjonacie do ponad 10000 zł w hotelu. Z powodu znikomej ilości śniegu większość turystów z rezerwacją czeka do ostatniej chwili.

- Sprawdzamy, czekamy, scrollujemy telefony. Szukamy śniegu, ale na razie bida. Sprawdzałem ceny i niestety w tym roku niestety powędrowały do góry i to dosyć sporo. Jeżeli nie będzie śniegu, być może ciepłe kraje. Co najśmieszniejsze, bardzo możliwe, że wyjdą dużo, dużo taniej - mówił Krzysztof Myszkowski, tata planujący wyjazd dzieci na ferie.

- W tym roku syn jedzie na obóz sportowy w Beskid Sądecki. Koszt obozu to 1200 zł. Do tego należy doliczyć ceny skipassów, wyjść np. na basen, do kina, kieszonkowe, więc koszt rośnie. Podejrzewam, że nie zamknie się w kwocie 2000 zł - przyznała Aleksandra Stoch, mama dziecka wybierającego się na ferie.

Tłumów turystów w Zakopanem jeszcze nie ma. Natomiast ci, którzy przyjechali już na wypoczynek, liczą się z kosztami. - Turyści wybierają raczej tańsze potrawy. Kawka, ciasteczko, pierożki, placek ziemniaczany - to są podstawy. Bardzo rzadko się zdarza, żeby to zahaczało o steki, dania z polędwicy. Ci, którzy mają mniejszy portfel, siadają, przeczytają kartę, wychodzą i z restauracji do restauracji wędrują - mówił Wojciech Krzyściak, właściciel restauracji w Zakopanem.

Z naszych obserwacji wynika, że tygodniowy pobyt w polskich kurortach podrożał od 15 do 20 proc. w stosunku do zeszłego roku. Zobacz materiał wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Dominika Czerniszewska

Reporter: I. Sanetra, D. Bobak

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości