Gorące tematy

Hiszpania i Holandia luzują obostrzenia. Jak zmiany oceniają mieszkające tam Polki?

Gorące tematy

Koronawirus wstrzymał działania gospodarki na całym świecie, aby skutki takiego przestoju nie okazały się zbyt wielkie, kolejne kraje decydują się na stopniowe znoszenie obostrzeń. Jak to wygląda w Hiszpanii i Holandii? O tym opowiadały mieszkające tam Polki - Justyna Tomańska i Marta Sidorowicz.

Koronawirus w Holandii - łagodzenie obostrzeń

Od poniedziałku 11 maja ponownie otwarte zostały holenderskie żłobki i przedszkola. Do pracy wróciły również zawodowe opiekunki do dzieci.

Wznowiono zajęcia w szkołach podstawowych, jednak na innych warunkach niż przed pandemią. Aby zmniejszyć liczbę uczniów przebywających w jednym czasie w placówce, podzielono ich na dwie grupy.

Dzieci chodzą do szkoły 2 dni w tygodniu, pozostałe 3 dni uczą się on line

- opowiada Marta Sidorowicz, mama trójki dzieci, prowadząca na YouTubie kanał "Holandia na obcasach".

W Holandii otwarto też galerie handlowe, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne . Od 18 maja do pracy częściowo będą mogły wrócić restauracje.

Na początku tarasy na zewnątrz, a od czerwca już pełnowymiarowo, jednak liczba gości nie może być większa niż 30 osób, a rezerwację trzeba dokonać wcześniej

- podkreśla nasza rozmówczyni.

Siłownie i fitness kluby pozostają zamknięte do września . Możliwa jest jednak aktywność fizyczna na świeżym powietrzu, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Jak ocenia Marta Sidorowicz, rząd Holandii podszedł do kwestii koronawirusa w sposób liberalny.

Nie mieliśmy nałożonych wielu zakazów, mogliśmy wychodzić z domów, cały czas otwarte były parki i tereny zielone. Tak naprawdę jedynym nakazem, do którego usieliśmy się dostosować, było zachowywanie 1,5 metra odległości w miejscach publicznych. Większość ludzi się do niego stosuje

W Holandii od początku epidemii zarejestrowano blisko 43 tys. osób zarażonych wirusem. Od kilku tygodni liczba nowych przypadków znacznie spada.

Koronawirus w Hiszpanii - pierwszy etap luzowania restrykcji

W poniedziałek, 11 maja jedenaście z siedemnastu wspólnot autonomicznych Hiszpanii rozpoczęło pierwszą fazę łagodzenia restrykcji dotyczących korzystania z przestrzeni publicznej. Dozwolono zgromadzenia do 10 osób, przywrócono działalność obiektów handlu i usług o powierzchni poniżej 400 metrów kwadratowych, a także lokali gastronomicznych . Liczba wykorzystywanych w nich miejsc siedzących nie może być jednak większa niż 50 proc.

Pisarka Justyna Tomańska przebywa w okolicach Malagi w Andaluzji. W tym regionie sytuacja wygląda inaczej niż w całej Hiszpanii.

Hiszpania została niestety podzielona przez koronawirusa . Są prowincje, które mogły przejść do etapu pierwszego, gdzie można mieć więcej swobody, ale są też takie jak Malaga, gdzie ciągle jesteśmy w tzw. fazie przygotowawczej, czyli zerowej i nadal mamy ogromne ograniczenia

- mówi Justyna Tomańska. Jak przyznaje, Hiszpanie są już tym trochę poddenerwowani.

Wspaniale jest słyszeć, że są kraje, które mogą wysłać dzieci do szkoły, to jest ogromna ulga i dla dzieci, żeby spotkać swoich rówieśników, ale też dla rodziców, nie ma co ukrywać. My o tym możemy bardzo długo pomarzyć. Cały czas odbywają się lekcje on line, nie możemy swobodnie wychodzić na podwórko oprócz określonych godzin porannych i wieczornych, seniorzy w ciągu dnia. Nie ma mowy o otwarciu galerii handlowych

- zaznacza mieszkająca w Hiszpanii pisarka. Cieszy się natomiast z tego, że od poniedziałku czynne są już salony fryzjerskie.

Są oblegane, ale to też nie jest takie proste. Trzeba się zapisać, odczekać odpowiedni czas, w salonie mogą przebywać maksymalnie 3 osoby, pomiędzy którymi musi być 2 metry odległości

Nasza rozmówczyni dodaje, że najbliższy termin wizyty u fryzjera znalazła dopiero w lipcu.

Wśród regionów, które nie zostały objęte pierwszą fazą programu likwidacji obostrzeń są m.in. Madryt i Katalonia. Tam wciąż notowana jest największa w Hiszpanii liczba zgonów i zachorowań na Covid-19.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości