Gorące tematy

Tego nie wiecie o polskich olimpijczykach. Jacy naprawdę są współcześni herosi?

Gorące tematy


Czy za sukcesy Anity Włodarczyk, najlepszej polskiej młociarki w historii świata, odpowiada rękawica Kamili Skolimowskiej? Czemu skoczkowi, Władysławowi Kozakiewiczowi, prawie odebrano medal? I wreszcie, jaka była historia Jerzego Kuleja, boksera, który w decydującym pojedynku nie mógł się ruszyć? Adam Szczepański, autor książki "Herosi" zebrał i opowiedział historie największych polskich sportowców, udowadniając, że za każdym medalem idzie anegdota.

"Herosi" - książka Adama Szczepańskiego

Adam Szczepański ma trzech synów, którzy są zapalonymi fanami sportu. Szczepański na co dzień pisze o NBA, dlatego koszykówka jest tematem często poruszanym w jego domu. Pisarz chciał jednak, aby jego pociechy poznały również inne dyscypliny. Jako że nie mógł znaleźć na rynku publikacji, która w przystępny sposób przedstawiałaby ten temat, sam postanowił się za niego zabrać. Tak powstali "Herosi". Książka, w której Szczepański przedstawił legendy polskiego sportu. Opisał choćby historię młociarki, Anity Włodarczyk, która do dziś, podczas ważnych zawodów, korzysta z rękawicy należącej kiedyś do jej przyjaciółki, Kamili Skolimowskiej, również młociarki i najmłodszej w historii polskiej mistrzyni olimpijskiej (na podium stanęła w 2000 roku na olimpiadzie w Sydney). Skolimowska zmarła nagle w 2009 roku z powodu zakrzepicy. Miała zaledwie 26 lat.

Po śmierci Kamili dostałam od jej rodziców rękawicę, którą cały czas rzucam

- wyznała Anita Włodarczyk w naszym programie.

Włodarczyk traktuje rękawicę jako talizman, oddając również hołd zmarłej przyjaciółce, z którą na krótko przed śmiercią, miała okazję rywalizować. Dziś Włodarczyk prześcignęła znaną zawodniczkę, a właściwie wszystkie zawodniczki na świecie. Została pierwszą kobietą w historii, która rzuciła młotem na odległość 80 metrów i zupełnie zdominowała swoją dyscyplinę. Nigdy nie zapomniała słów, jakie usłyszała od Skolimowskiej w Pekinie: "To twój czas. Ja już kończę, ale ty musisz mnie godnie zastąpić". Kamila miała wtedy na myśli jeden start. Niestety, jej słowa niedługo później nabrały kolejnego znaczenia.

Historie olimpijczyków

To właśnie historia z rękawicą jest hołdem złożonym Anicie w książce "Herosi". Adam Szczepański nie zapomniał również o innych polskich olimpijczykach. W publikacji przeczytamy o Robercie Korzeniowskim, Izabeli Dylewskiej, Natalii Partyce, Januszu Kusocińskim, Józefie Szmidtcie i wielu innych.

Dla mnie każda historia jest tą ulubioną

- wyznał autor książki.

Nie zdradził anegdot zawartych w publikacji. Oprócz jednej - opowiedział o felernym warkoczu Elżbiety Krzesińskiej. By dowiedzieć się więcej, obejrzyj całą rozmowę z pisarzem i wielokrotną światową rekordzistką, Anitą Włodarczyk.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz także:

Maciej Kot. W Korei między treningami skoczkowie grali na gitarach

Małgorzata Cybulska - nadzieja polskiego jeździectwa o Olimpiadzie i powrocie do sportu

Aleksandra Mirosław. Kobieta-pająk z Lublina obroniła tytuł mistrzyni świata

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości