Smog w Polsce - gdzie powietrze jest zanieczyszczone? Sprawdź radar na żywo - 14.04.2023

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko/Diana Ryściuk
Źródło:
TVN Meteo
Raport smogowy
Raport smogowy Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

W związku z utrzymującymi się niskimi temperaturami w wielu miejscach Polski jakość powietrza nie jest najlepsza. Jak podają synoptycy, pogoda w najbliższych dniach może sprzyjać utrzymywaniu się zanieczyszczeń, jakim jest smog. Sprawdź na radarze na żywo, gdzie powietrze jest zanieczyszczone.

Sytuacja smogowa w Polsce

Jak powiedział prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski "wchodzimy w zdecydowanie nieprzyjemną fazę pogodową". Pod koniec marca czeka nas dużo chmur, mgieł, wilgotnego powietrza, a przy tym mało pogodnego nieba. Określił, że obecna pogoda jest wybitnie sprzyjająca smogowi. 

Powietrze dobrej jakości jest wtedy, kiedy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:

  • w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3),
  • w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3,
  • w przypadku benzenu - 10 µg/m3.

Pył PM10 jest mieszaniną cząsteczek zwiezonych w powietrzu, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Ich występowanie związane jest między innymi ze spalaniem paliw stałych i ciepłych.

Pył PM 2,5 to z kolei cząsteczki, które nie przekraczają średnicy 2,5 mikrometra. Według WHO są najbardziej niebezpiecznym dla człowieka zanieczyszczeniem. Cząsteczki te mogą docierać do układu oddechowego, a nawet układu krwionośnego.

Gdzie jest smog? Radar na żywo - 14.04.2023

Jak się chronić przed smogiem?

Kiedy powietrze jest zanieczyszczone najlepiej nie wychodzić z domu bez specjalnej maseczki z filtrem, który wyłapuje pyły PM 2,5 oraz PM 10. Zaleca się, aby w tym czasie nie uprawiać sportów na zewnątrz i ograniczać czas spędzany na podwórku. Dodatkowym sposobem ochrony może być kupno specjalnego filtru do domu, dzięki któremu będziemy oczyszczać powietrze w pomieszczeniach

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Więcej przeczytasz na TVN Meteo

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko/Diana Ryściuk

Źródło: TVN Meteo

Źródło zdjęcia głównego: Bloomberg Creative Photos/Getty Images

Pozostałe wiadomości