Gorące tematy

Filipiny. Zagrożenie erupcją wulkanu Taal. Trwa ewakuacja ludności

Gorące tematy

Filipiny - zagrożenie wybuchem wulkanu | Fot. Getty Images/Dr. Antonio Comia

W nocy z niedzieli na poniedziałek odnotowano co najmniej 75 wstrząsów sejsmicznych związanych z aktywnością wulkanu Taal położonego na wyspie Luzon, około 60 km od stolicy Filipin, Manili. W poniedziałek z wulkanu zaczęła wypływać też lawa. Władze zarządziły ewakuację mieszkańców i turystów.

Filipiny - ewakuacja ludności

Ewakuację ogłoszono w niedzielę gdy wulkan zaczął wyrzucać popiół, kamienie i parę na wysokość do 15 kilometrów. W tej chwili ewakuacja objęła ok 45 tysięcy osób. Wśród nich znalazło się ponad 6 tys. mieszkańców wyspy na jeziorze Taal, na którym znajduje się wulkan, a także dziesiątki tysięcy mieszkańców pobliskich miast. Kolejne 300 tys. ludzi ma być ewakuowanych w najbliższych kilku dniach.

Najmniejszy aktywny wulkan świata

Taal to najmniejszy wciąż aktywny wulkan świata mierzący zaledwie 311 metrów. Ostatni raz wybuchł w 1977 roku. Największa erupcja wulkanu miała miejsce w 1911 roku. Zginęło wówczas ponad 1,3 osób.

Erupcja w ciągu najbliższych godzin lub dni

W niedzielę filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii podniósł poziom alarmowy dookoła wulkanu do poziomu czwartego w pięciostopniowej skali, co wskazuje, że do erupcji może dojść "w ciągu godzin lub dni". Poziom piąty jest ogłaszany już w trakcie trwania erupcji wulkanu.

Autor: Bartłomiej Węgrzyn

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości