Gorące tematy

Festiwal w Cannes 2020 przełożony. Koronawirus pokrzyżował plany organizatorów

Gorące tematy

x-news

Pandemia koronawirusa spowodowała, że zostały odwołane największe i najważniejsze imprezy w tym roku. Pod znakiem zapytania stanął również planowany na 12 maja 2020 Festiwal Filmowy w Cannes. Ostatecznie organizatorzy wydarzenia zostali zmuszeni do odwołania imprezy.

Festiwal w Cannes 2020 tymczasowo odwołany

Na maj 2020 roku zaplanowano 73. edycję wręczenia prestiżowych nagród w Cannes. Z powodu epidemii został on przełożony o miesiąc, z nadzieją że sytuacja na świecie się poprawi i realizacja jednego z największych festiwali filmowych na świecie będzie możliwa.

Organizatorzy wierzą, że Złote Palmy trafią w ręce laureatów jeszcze w tym roku, jednak są zmuszeni do tymczasowego odwołania festiwalu, o czym poinformowali w specjalnym obwieszczeniu na stronie internetowej:

Podążając za wytycznymi przekazanymi przez prezydenta Francji w orędziu z poniedziałku 13 kwietnia, dowiedzieliśmy się, że przełożenie 73. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes początkowo przeniesionego na koniec czerwca i początek lipca, nie jest obecnie możliwe do zrealizowania. Trudno zakładać, że Festiwal w Cannes odbędzie się w tym roku w swojej dotychczasowej formie. Mimo tego od wczorajszego wieczora zaczęliśmy rozmowy z przedstawicielami branży filmowej w kraju i zagranicą. Zgodzili się, że Festiwal w Cannes jest podstawowym trzonem przemysłu filmowego i musi brać pod uwagę wszystkie możliwości pozwalające na zorganizowanie w tym roku festiwalu w ten, czy inny sposób. Kiedy kryzys zdrowotny, którego rozwiązanie nadal jest dla nas największym priorytetem, ustanie, będziemy musieli powtórzyć i ponownie udowodnić znaczenie kina oraz rolę, jaką jego praca, artyści, pracownicy i odbiorcy odgrywają w naszym życiu. Z tego powodu postanowiliśmy podjąć współpracę pomiędzy Festiwalem w Cannes, Marché du Film i ich równoległymi sekcjami (Semaine de la Critique, Quinzaine des Réalisateurs, ACID). Jesteśmy do tego zobowiązani i chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy są po naszej stronie - urzędnikom publicznym (ratuszowi w Cannes, Ministerstwu Kultury, CNC), członkom przemysłu, a także naszym partnerom. Wszyscy wiedzą, że wciąż istnieje wiele niepewności związanych z międzynarodową sytuacją zdrowotną. Mamy nadzieję, że będziemy w stanie szybko przekazać informacje na temat formy, jaką przybierze Cannes 2020

- czytamy na stronie festiwalu.

Festiwal w Cannes nie odbędzie się online

Włodarze francuskiego festiwalu ogłosili wcześniej, że nie ma mowy o tym, aby przenieść imprezę do Internetu.

Festiwal w Cannes to dusza, historia, skuteczność. W jego przypadku wersja online to model, który nie wypali. Bo czym jest festiwal digitalowy? Digitalowa konkurencja? Powinniśmy zacząć od pytania posiadaczy praw autorskich o to, czy by się zgodzili

– mówił Thierry Fremaux w wywiadzie z "Variety"

Trwająca już nieprzerwanie od 7 dekad tradycja to jeden z aspektów, przez który organizatorzy festiwalu nie zgadzają się na jego wersję online. Przeniesienie wydarzenia do Internetu byłoby też o wiele łatwiejsze nielegalne kopiowanie filmów, które pojawić się miały w tym roku w Cannes. Jak twierdzi dyrektor festiwalu Thierry Fremaux byłoby to też swojego rodzaju nieposzanowanie pracy reżyserów i osób tworzących wspaniałe projekty.

Reżyserzy tworzą swoje filmy z myślą o tym, aby były pokazywane w kinach. Chcą się dzielić nimi na festiwalach, a nie na ekranach iPhone’ów. Jeśli festiwale zostaną odwołane, pomyślimy o innym sposobie pokazywania filmów, by uniknąć straconego roku. Nie wydaje mi się, aby rozwiązaniem były pochopne i niepewne decyzje

– kończy Fremaux.

Podobną decyzję podjęli organizatorzy festiwalu filmowego w Wenecji.

Odwołane imprezy we Francji

13 kwietnia 2020 roku prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że na terenie kraju nie mogą odbyć się żadne imprezy masowe przynajmniej do połowy lipca. Z powodu pogarszającej się sytuacji zamknięto kina, restauracje, bary i sklepy. W całej Francji obowiązuje zakaz opuszczania miejsca zamieszkania bez ważnego powodu do 11 maja. Do tego czasu wszelkie festiwale, eventy i zgromadzenia ludzi są niedopuszczalne.

Zobacz też:

Autor: Bartosz Tomaszewski

Pozostałe wiadomości