Gorące tematy

Festiwal KultURO w Krakowie

Gorące tematy


W tym tygodniu, w Krakowie, można skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji urologicznych. O festiwalu "KultURO" z profesorem Piotrem Chłostą - prezesem polskiego towarzystwa urologicznego rozmawiała Katarzyna Jaroszyńska.

Wczesne wykrycie - ratuje życie

Piotr Chłosta:

Festiwal jest częścią wielkiej międzynarodowej akcji - Międzynarodowego Tygodnia Urologii, w ramach którego urolodzy z całego świata odczarowują zły wizerunek lekarza urologa namawiając do badań profilaktycznych, badań kontrolnych. Dlatego, że wczesne wykrycie choroby urologicznej ratuje życie.

Czy mężczyźni rzeczywiście nie lubią się badać?

Na szczęście to się zmienia. Obserwujemy, nie tylko w ciągu ostatniego 5-lecia, ale i 10-lecia, systematyczną ewolucję wizerunku mężczyzny. Wizerunek macho zmienia się na rzecz mężczyzny, który dba o swoje zdrowie. Modne jest dziś mieć własny los we własnych rękach.

Jakie są pierwsze symptomy, które mogą nas zaniepokoić?

Głównym i zasadniczym sygnałem wielu chorób układu moczowego jest krwiomocz. Nie lekceważmy tego. Warto jest wówczas zasięgnąć konsultacji urologicznej.

Festiwal KultURO: 23.09-28.09

Więcej informacji: Festiwal KultURO >>>

Jest to niezwykłe wydarzenie kulturalne, którego głównym celem jest propagowanie profilaktyki badań układu moczowego.

Kto wystąpi na festiwalu

  • Marek Piekarczyk. Wokalista kultowego TSA, chodząca legenda polskiego rocka.
  • Akustyczna OpeRacja. Jedną z wokalistek zespołu jest dr hab. Anna Sowa-Staszczak - rewelacyjna endokrynolog.
  • Immersja. Immersja to zespół krakowsko-proszowicki, wcześniej występujący pod nazwą Pro.k. Istnieje od 2012 r, gra własne kompozycje na pograniczu rocka i pop-rocka.
  • Janusz Grzywacz. Założył jeden z najważniejszych zespołów w historii polskiej muzyki – jego Laboratorium do dziś jest inspiracją dla kolejnych polskich jazzbandów
  • Tomasz Wiatr. Urodził się w 1983 roku od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie sztuką. Uczył się tańca i gry na fortepianie.
  • EndoPower. EndoPower to ostro brzmiąca grupa rockowa w skład, której wchodzi trzech profesorów urologii i dwóch profesjonalnych muzyków.

Autor: Filip Yak

Pozostałe wiadomości