Gorące tematy

Półkolonie w ferie 2021. Kto za nie zapłaci?

Gorące tematy

Zapadła decyzja w sprawie ferii zimowych 2021. Dopuszczone są tylko dwie formy zorganizowanego wypoczynku: półkolonie i obozy szkoleniowe. I tu pojawia się pytanie, kto zapłaci za pobyt dziecka: miasto, szkoła, a może rodzice?

Półkolonie w czasie ferii zimowych 2021

Ferie zimowe 2021 już za niespełna trzy tygodnie. Zazwyczaj w tym czasie odbywały się różne obozy dla dzieci, ale pandemia koronawirusa i tutaj odcisnęła swoje piętno. Jednak nie wszystko stracone, pociechy będą mogły uczestniczyć w półkoloniach. W naszym studiu Krzysztof Durnaś, dyrektor SP nr 35 w Łodzi wyjaśnił, kto może wziąć w nich udział.

– Ministerstwo zafundowało bardzo jasną odpowiedź, bo tylko dzieci z klas I-IV szkół podstawowych . Nikt inny się nie kwalifikuje, także mamy ograniczone możliwości – odparł.

Kto zapłaci za półkolonie?

W rozporządzeniu zapisano, że organizatorem wypoczynku mogą być placówki oświatowe oraz organizacje działające na rzecz oświaty. I tu pojawia się problem, kto zapłaci za półkolonie: szkoły, a może rodzice?

- Półkolonie przynajmniej w organie, w którym ja pracuję, organizowane są w ten sposób, że opłaty są dzielone. Większość sponsoruje miasto (Łódź – przyp. red.), a rodzice dopłacają tylko pewną część do wypoczynku dzieci – wyjaśnił dyrektor. - Rodzice, np. będą musieli opłacić wyżywienie: pewnie obiad, jakieś drugie śniadanie, podwieczorek, bo półkolonie u nas w szkole będą długie – od 7 do 17. I ten jeden posiłek to byłoby zbyt mało – dodał.

Po stronie rodziców będzie również zapewnienie transportu dzieciom. - Oni zapewniają dowóz z zachowaniem reżimu sanitarnego – podkreślił pedagog. Zaznaczył, że rodzic nie może jednak wejść na teren placówki, pociechę zostawia pod drzwiami szkoły. Taka sama zasada obowiązuje przy odbiorze dziecka z półkolonii.

Półkolonie w praktyce

Jak będą przebiegały półkolonie w szkole? – U nas dziecko najpierw idzie do szatni, a potem trafia do grupy 12-osobowej. Grupy są małe i stałe - nie mogą się zmieniać i mieszać. Zachowujemy cały rygor sanitarny, który jesteśmy w stanie zachować w takich warunkach szkolnych – odparł Krzysztof Durnaś.

Ponadto w SP nr 35 w Łodzi każdy z pedagogów będzie miał na stałe przypisaną grupę. Co ciekawe, dzieci nie będą wyłącznie przebywały w klasach szkolnych. Dyrektor oznajmił, że postarają się zorganizować uczniom zajęcia na dworze – np. zabawy na boisku szkolnym czy spacery do lasów i parków.

- Oferta, która jest dostępna na rynku w tej chwili, jest ograniczona, bo trudno pójść do kina czy muzeum. Natomiast jest coraz więcej instytucji, które oferują zajęcia online. Pewnie z nich skorzystamy. Są też takie, które przychodzą do szkoły. Wtedy w bardzo małych grupach możemy zapewnić zajęcia dodatkowe, ale głównie będzie to oparte na kreatywności naszych nauczycieli – przyznał.

Dodatkowe informacje

Od 4 do 17 stycznia odbędą się ferie zimowe dla wszystkich uczniów w Polsce. W rozporządzeniu zapisano, że wypoczynek organizowany może być wyłącznie na terenie kraju. Rozporządzenie wejdzie w życie 22 grudnia 2020 r.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player

Zobacz też:

Do kiedy będą z nami maseczki? Wiceminister zdrowia podał prawdopodobny termin

Ferie w domu? Minister zdrowia jest nieugięty. "Chcę, aby dzieci spędziły je bezpiecznie, po to, by uniknąć trzeciej fali"

Polacy w światowej czołówce curlingu. Swoich sił spróbował też Robert Stockinger. Jak mu poszło?

Autor: Dominika Czerniszewska

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości