Gorące tematy

Opowieść o nieistniejącym bohaterze udowodniła, że Polacy są podatni na fake newsy. Ekspert: "U nas nie ma edukacji"

Gorące tematy

Polacy ochoczo i często bez sprawdzenia źródła przekazują sobie fake newsy. Udowodnili to rzeszowscy licealiści, którzy stworzyli legendę nieistniejącego żołnierza AK, a następnie udostępnili ją w sieci. Wiadomość szybko dotarła do kilku tysięcy osób. Dlaczego nasze społeczeństwo jest podatne na nieprawdziwe informacje? Jak to zmienić?

Opowieść o bohaterze, którego nie było

Niegdyś żelazną zasadą dziennikarstwa było zweryfikowanie każdej wiadomości w dwóch źródłach. Niestety w wielu przypadkach ta reguła przeszła do lamusa i media zalewają fake newsy, czyli informacje wyssane z palca, które są powielane na potęgę. I tym właśnie zjawiskiem postanowili się zająć uczniowie z I LO w Rzeszowie. W ramach eksperymentu stworzyli postać żołnierza Armii Krajowej Wiktora Pysza, a informację o nim zamieścili w mediach społecznościowych.

Była to prowokacja realizowana w ramach 8. edycji konkursu projektów społecznych Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu i zajmowaliśmy się przede wszystkim problemem dezinformacji

- powiedział Jakub Kłodowski.

Wybór tematyki historycznej nie był przypadkowy.

Ma ona ogromną wartość dodaną, czyli właśnie edukowanie na tej płaszczyźnie historycznej

- stwierdziła Katarzyna Kiebała.

Wiadomość o wymyślonej postaci żołnierza AK była chętnie udostępniana bez weryfikacji i dzięki temu miała ok. 7 tys. odbiorów w mediach społecznościowych.

W całej tej grupie znalazła się tylko jednak osoba, która zwróciła się do nas

- wyjawił Jakub.

Zdaniem psychologa społecznego, dra Konrada Maja, dotarcie informacji o majorze Pyszu do tak dużego grona ludzi może wynikać z tego, że wpisuje się ona w sposób ich myślenia.

W naszym kraju jesteśmy bardzo podatni na hasło: 'żołnierze wyklęci', 'AK' i tutaj w tym wypadku było to dosyć łatwe, żeby spreparować tego typu historię, bo ona zonowała z (...) naszą naturą, naszym sposobem myślenia

- wyjaśnił ekspert.

Polacy podatni na fake newsy?

Brytyjskie badania potwierdziły, że w naszym kraju ok. 21 proc. informacji podawanych w mediach społecznościowych to są fake newsy. Dla porównania, w Europie Zachodniej szacuje się, że jest ich tylko ok. 4 proc.

Najbardziej odporni są Szwedzi. U nich pojawią się teorie spiskowe, ale nie są (...) dystrybuowane

- powiedział psycholog społeczny.

Zdaniem dra Maja, fakt, że Polacy są bardziej podatni na fałszywe wiadomości pojawiające się w social mediach wynika z nieposiadania odpowiedniej wiedzy. Natomiast drugim powodem jest brak zaufania społecznego do telewizji i radia.

>>> Zobacz także:

Madonna zablokowana na Instagramie. Czym naraziła się piosenkarka?

Jak plotka może zniszczyć człowieka?

Publikuje zmyślone newsy i jest z tego dumny

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Iza Dorf

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości