Gorące tematy

Przypomina inkubator. Oto kapsuła, w której można przewozić chorych na koronawirusa

Gorące tematy


Ciekawe rozwiązanie na wypadek epidemii koronawirusa przygotowało bydgoskie pogotowie. Tamtejsi ratownicy będą mogli skorzystać z kapsuły do bezpiecznego transportu chorych z chorobą zakaźną.

Dla kogo kapsuła?

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy szkoli ratowników z obsługi specjalnej kapsuły do transportu pacjentów ze stwierdzoną chorobą zakaźną.

Wliczamy tutaj: wirusa ptasiej grypy, WZW B, WZW C, SARS. Teraz także koronawirusa. No i oczywiście, kiedy było zagrożenie wirusem ebola, to również była do tego dostosowana

- powiedział ratownik medyczny, Kuba Fijak.

Oprócz pacjentów ze stwierdzoną chorobą zakaźną, w kapsule mogą być przewożeni także ci z wysokorozwiniętymi objawami takiej choroby, na przykład niewydolnością oddechową i krążeniową.

Dotychczas wykonywaliśmy dwa transporty osób, u których wystąpiła infekcja i którzy mieli kontakt z krajami azjatyckimi

- stwierdził rozmówca Marcina Sawickiego.

Jak duży inkubator

Kapsuła wyglądem przypomina inkubator dla wcześniaków, ale ma znacznie większe rozmiary. Dzięki specjalnym rzepom i paskom łatwo można umieścić ją na noszach. Ma też rękawy, które ułatwiają dostęp do osoby znajdującej się w środku. Dzięki przezroczystym oknom zespół pogotowia widzi, co dzieje się z pacjentem, a chory mający klaustrofobię uniknie ataku paniki. Do kapsuły można podłączyć aparaturę wentylacyjno-filtrującą.

Dzięki niej powietrze cały czas jest filtrowane, więc wirusy się nie wydostają na zewnątrz. Po drugie ona wytwarza w kapsule podciśnienie

- wyjaśnił ratownik.

Oprócz możliwości transportowania pacjentów, kapsuła ma jeszcze jedną zaletę - pozwala zachować bezpieczeństwo ratowników i całego otoczenia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości