Elżbieta II wygłosiła pierwsze po ośmiu latach orędzie. Jak koronawirus zmienił życie rodziny królewskiej?

Gorące tematy


Do tej pory, królowa Elżbieta II podczas swojego 68-letniego panowania, zwracała się do poddanych w telewizyjnym orędziu tylko cztery razy. Przemowy miały miejsce podczas wybuchu wojny w Iraku, przed pogrzebem księżnej Diany, po śmierci królowej-matki oraz z okazji 60. rocznicy objęcia tronu. 5 kwietnia przemówiła po raz piąty.

Przemówienie królowej Elżbiety II

W niedzielę, 5 kwietnia w Wielkiej Brytanii miało miejsce historyczne wydarzenie. Królowa Elżbieta II wystąpiła ze specjalnym orędziem telewizyjnym. Podczas blisko siedemdziesięciu lat panowania, takie wystąpienia miały miejsce zaledwie cztery razy. Piąte dotyczyło sytuacji związanej z pandemią koronawirusa.

Co monarchini mówiła poddanym? Jak opowiada nasza reporterka Anna Senkara, Brytyjczycy z ust królowej usłyszeli niezwykle osobiste słowa.

Zwyciężymy, a to zwycięstwo będzie należało do każdego z nas. Pomimo tego, że musimy jeszcze wiele przetrwać, powinniśmy czerpać siłę z tego, że nadejdą lepsze dni. Znów będziemy z naszymi przyjaciółmi, znów będziemy z naszymi rodzinami, znów się spotkamy

Królowa Elżbieta II w grupie ryzyka

Królowa Elżbieta II w tym roku skończy 94 lata, a jej mąż Filip w czerwcu 99 lat. Oboje są w grupie ryzyka. Obecnie para przebywa na zamku w Windsorze i to właśnie tam, przy wszelkich środkach ostrożności, zostało wykonane nagranie. Nad wszystkim czuwał prywatny lekarz monarchini.

Pomieszczenie musiało być odpowiedniej wielkości. Dźwiękowcy przyszli wcześniej, naszykowali mikrofon, a następnie wyszli do innego pokoju. Królowa przemawiała tylko do jednej kamery, w towarzystwie jednego operatora, który był ubrany w specjalny strój ochronny, maskę i rękawiczki

– mówiła Anna Senkara.

Książę Karol ma koronawirusa

25 marca pałac ogłosił, że książę Karol ma koronawirusa. Brytyjski następca tronu po zakończeniu siedmiodniowej izolacji pierwszy raz pokazał się publicznie, na nagraniu umieszczonym w sieci. Obecnie następca tronu przebywa w swoim domu w Birkhall w Szkocji i - podobnie jak królowa - pozostaje bardzo aktywny.

W zeszły piątek miało tutaj miejsce kolejne historyczne wydarzenie, dlatego że książę Karol otworzył największy na świecie szpital zajmujący się intensywną terapią pacjentów z Covid-19. Ten szpital znajduje się we wschodnim Londynie

- powiedziała Anna Senkara.

Wydarzenie było jednak nietypowe. Książę Karol szpital otworzył zdalnie. Zamiast zjawić się z członkami rodziny na miejscu i uścisnąć dłonie pozostałym uczestnikom uroczystości, ze względu na sytuację, zmuszony był otworzyć placówkę przez link wideo.

Obowiązki Kate i Williama

To właśnie na najmłodsze pokolenie spadła część obowiązków królewskich, jakie pojawiły się po Megxicie. Kate i William bardzo wspierają ludzi, którzy pozostali w samoizolacji, w tym trudnym okresie przeprowadzają wiele rozmów z fundacjami zajmującymi się zdrowiem psychicznym.

Jak przyznała Anna Senkara, książę William cały czas myśli o powrocie do zawodu pilota, do prowadzenia helikoptera pogotowia ratunkowego brytyjskiej służby zdrowia.

Jak okres koronawirusa przechodzą najmłodsi członkowie rodziny królewskiej? 6-letni książę George, trzeci w kolejce do tronu i jego rodzeństwo Charlotte i Louis włączyli się w podziękowania dla służby zdrowia. Specjalnie dla lekarzy nagrali krótki filmik, podczas którego biją im brawa.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Nastazja Bloch