Gorące tematy

Egzamin ósmoklasisty. Już wiadomo, ile punktów zdobyli polscy uczniowie. Najtrudniejsza matematyka

Gorące tematy

Digital VisionTom Merton/Getty Images

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała średnie wyniki egzaminu ósmoklasisty 2020. Według nich, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uczniowie uzyskali średnio 59 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 46 proc.

Egzamin ósmoklasisty 2020 - wyniki z języka obcego

Ósmoklasiści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Średni wynik uzyskany przez ósmoklasistów z egzaminu z angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) to 54 proc. punktów, z niemieckiego – 45 proc., z rosyjskiego – 48 proc., z francuskiego – 72 proc., z hiszpańskiego – 66 proc. i z włoskiego – 57 proc.

Egzamin ósmoklasisty 2020 - wyniki indywidualne

Wstępną informację o wynikach osiągniętych na egzaminie ósmoklasisty – Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała w piątek na swojej stronie internetowej. W piątek swoje indywidualne wyniki poznają też absolwenci klas ósmych szkół podstawowych (zostały one opublikowały na stronie https://wyniki.edu.pl) i otrzymają zaświadczenia o wynikach. Sposób przekazania zaświadczenia określi dyrektor szkoły, którą dany absolwent ukończył.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik jest brany pod uwagę przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

W tym roku ze względu na epidemię egzamin ósmoklasisty nie został przeprowadzony pierwotnym terminie w kwietniu, lecz przesunięto go na czerwiec. Na początku lipca przeprowadzono sesję dodatkową.

Nie odbiło się to na wynikach egzaminu

– oceniła wiceminister edukacji, Marzena Machałek.

Cieszy nas, że mimo tej trudnej sytuacji wyniki nie odbiegają od wyników z roku ubiegłego

– dodał wiceminister edukacji Maciej Kopeć.

Wyniki egzaminów 2020 w porównaniu do wyników z 2019

Uczniowie ósmych klas szkół podstawowych, którzy w tym roku zdawali egzamin ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 59 proc. punktów możliwych do otrzymania, z matematyki – 46 proc., z angielskiego – 54 proc., z niemieckiego – 45 proc., z rosyjskiego – 48 proc., z francuskiego – 72 proc., z hiszpańskiego – 66 proc. i z włoskiego – 57 proc. punktów.

W ubiegłym roku, gdy egzamin ósmoklasisty przeprowadzono pierwszy raz, uczniowie ósmych klas za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 63 proc. punktów możliwych do otrzymania, z matematyki – 45 proc., z języka angielskiego – 59 proc., z niemieckiego – 42 proc., z rosyjskiego – 48 proc., z francuskiego – 61 proc., z hiszpańskiego – 56 proc. i z włoskiego – 58 proc. punktów.

Aktorka Aneta Todorczuk i wokalista Szymon Wydra opowiedzieli jak ich dzieci przygotowywały się do egzaminu ósmoklasisty. – Mam to szczęście, że Zosia sama się przygotowuje – powiedziała Todorczuk. A jak wyglądają przygotowania do egzaminu w domu Wydry?

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

>>> Zobacz także:

Jak będzie wyglądała nauka po wakacjach? Ministerstwo edukacji przygotowuje zasady

Kiedy decyzja o powrocie do szkół? Jest odpowiedź wiceministra zdrowia

Bon turystyczny nie tylko na wakacje. Do kiedy można wykorzystać środki?

Autor: Iza Dorf

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości