„Efekt Domina” w Indiach. Dominika Kulczyk o dzieciach zmuszanych do małżeństwa: „Im młodsza dziewczynka, tym tańsza żona”

Brak możliwości decydowania o własnym życiu to codzienność wielu kobiet żyjących w Indiach. Znaczna część z nich wychodzi za mąż na długo przed osiągnięciem pełnoletności i niemal natychmiast zachodzą w ciążę. Stanowi to nie tylko poważne zagrożenie dla ich zdrowia, ale także uniemożliwia im kontynuowanie edukacji. Przez resztę życia pozostają całkowicie zależne od swoich mężów i teściów. Takiego losu doświadcza co roku ok. 23 proc. dziewczynek z Indii.

Miliony dziewczynek w Indiach jest wydawanych za mąż zaraz po pierwszej miesiączce. Po ślubie zazwyczaj muszą przerwać edukację i całkowicie poświęcić się prowadzeniu domu oraz rodzeniu i wychowywaniu dzieci.

Im młodsza dziewczynka, to tym tańsza żona. Mniejsza hańba dla rodziny, jeśli stanie się ofiarą gwałtu. To ręce do pracy w nowej rodzinie

– zauważyła Dominika Kulczyk, prowadząca program „Efekt Domina”, prezes Kulczyk Foundation.

Nieletnie małżeństwa

Co 3 kobieta na świecie wydana za mąż jako dziecko jest Hinduską. Sytuacja kobiet w Indiach jest niezwykle trudna. Według danych ONZ, Indie są krajem o największej na świecie liczbie nieletnich małżeństw.

Mówimy o liczbach na całym świecie sięgających 650 milionów. Tyle właśnie dziewczynek jest młodocianymi żonami. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego, że jest przekonanie o nierówności płci. W związku z tym przedmiotowo są traktowane kobiety

– podkreśliła prowadząca program „Efekt Domina”.

Dominika spotkała w Indiach dr Ashoka Dyalchanda, który od 40 lat walczy o prawa dziewczynek do wolności, do godności, do zdrowia i do życia.

To jest piękne, bo on nie mówi: „Pomóżmy im”. On mówi: „Dziewczynkom nie trzeba pomagać, tylko nie wolno im zabierać ich wolności, ich podmiotowości. Trzeba je po prostu traktować sprawiedliwie i oddać im to, co jest ich”

– powiedziała Dominika.

Dr Ashoka Dyalchanda kieruje Institute of Health Management Pachod, która zajmuje się pomocą medyczną dla młodocianych żon i matek, a także edukuje i uświadamia indyjskie społeczeństwo o negatywnych skutkach ślepego podążania za tradycją. Organizacja pomaga również przy organizacji marszy i protestów w obronie prawa do edukacji.

Trening umiejętności życiowych

Bardzo ważnym elementem działalności organizacji Institute of Health Management Pachod jest tzw. Life Skills Training, czyli Trening umiejętności życiowych. Kurs skierowany jest do niezamężnych nastolatek, które przez 6 miesięcy dowiadują się m.in. jakie są konsekwencje wczesnego zamążpójścia i nastoletniej ciąży oraz uczą się, w jaki sposób negocjować z rodzicami odroczenie ślubu i możliwość kontynuowania nauki. Dziewczynki dowiadują się też, jakie przysługują im prawa i uczą się różnych umiejętności, które pozwolą im na większą niezależność od przyszłych mężów i teściów. Dzięki temu dowiadują się chociażby, jak założyć konto w banku, jak zgłosić przestępstwo na policję i jakie dokumenty należy posiadać.

Dziewczynki słyszą, że są człowiekiem, że są równoprawnymi obywatelkami, że nikt nie ma prawa oddawać dziewczynki, która jest jeszcze mała, nieświadoma, oddawać w ręce obcego mężczyzny

– wyjaśniła Dominika.

Dzieci zmuszone do małżeństwa

1 na 5 dziewczynek na świecie wychodzi za mąż przed ukończeniem 18. roku życia. Dzieci wchodzące w związek małżeński są bardziej narażone na przemoc i wykorzystywanie, zakażenie wirusem HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Według danych UNICEF-u prawie 13 proc. żon w wieku 15–19 lat doświadcza przemocy seksualnej ze strony mężów. Spośród 223 milionów dziewczynek, które wzięły ślub, aż 102 miliony weszło w związek małżeński przed ukończeniem 15. roku życia.

Życie młodych żon w Indiach

Wydawanie za mąż nastolatek jest tu swego rodzaju tradycją. Tak też było w moim przypadku

– powiedziała bohaterka materiału Sunita Gorakh Wagh, pracownica promocji zdrowia Institute of Health Management Pachod. Dowiedz się więcej z materiału:

Cały odcinek "Efekt Domina. Indie - zmuszone do małżeństwa" możesz obejrzeć na player.pl.

Zobacz też:

Dzieci w Senegalu zmuszane do żebrania. „Serce się łamie, bo one nie mają życia, które daje im bezpieczeństwo"

W "Efekcie Domina" ludzie, którzy dodają skrzydeł wychowankom domów dziecka

Dominika Kulczyk przekazała gigantyczną kwotę na walkę z koronawirusem. "To cudowne uczucie pomagać"

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości