Gorące tematy

E-papierosy są szkodliwe? GIS wysyła ostrzeżenie do szkół

Gorące tematy

Główny inspektor sanitarny planuje rozesłać ostrzeżenie do placówek edukacyjnych w związku ze szkodliwością e-papierosów. Główne ryzyko nowej używki: uzależnienie od nikotyny oraz nieznane skutki zdrowotne. "W tym tygodniu do dzienników elektronicznych polskich uczniów trafi list głównego inspektora sanitarnego na temat zagrożeń związanych z paleniem e-papierosów" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Czy mamy plagę palenia e-papierosów w polskich szkołach?

Według gazety z listu tego rodzice będą mogli się dowiedzieć, czym jest wapowanie i jakie niesie ryzyko. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Jana Bondara, rzecznika GIS.

Pojawiają się kolejne badania, które wskazują, że wapowanie ma szkodliwy wpływ na płuca. To bardzo niepokojące.

- mówił Jan Bondar w Dzień Dobry TVN.

Jedną z przyczyn alarmu GIS jest wejście na polski rynek nowej firmy – największego amerykańskiego giganta w branży e-papierosów. To podmiot, który, jak pisał DGP, jest oskarżany w USA o propagowanie swoich wyrobów wśród młodzieży, co przyczynia się do wzrostu zażywania nikotyny. Smaki w postaci mango czy crème brûlée oraz wygląd e-papierosa jako modnego gadżetu wskazują, że jest to produkt kierowany do młodszej grupy odbiorców.

List przygotowany przez inspekcję we współpracy z MEN trafi do rodziców i dyrektorów szkół za pośrednictwem Librusa.

Planujemy go wysłać na dniach. Aktualnie trwają prace nad jego przygotowaniem. Gotowy dokument musi jeszcze zaakceptować MEN.

– mówi Jan Bondar, rzecznik GIS, i dodaje, że kolejną odsłoną akcji mają być lekcje edukacyjne dla uczniów.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Anna Kobyłka

Źródło: PAP, DGP

Pozostałe wiadomości