Gorące tematy

9. rocznica śmierci Amy Winehouse. 5 piosenek artystki, które zawsze będziemy pamiętać

Gorące tematy

x-news

Amy Winehouse to jedna z najlepszych wokalistek jazzowych ostatnich dekad. Winehouse zrobiła zawrotną karierę wokalną, wydając dwa albumy doskonale przyjęte przez krytyków. Artystka uplasowała się na liście topowych piosenkarek. Sława miała dla Amy także mroczną stronę. 23 lipca 2011 roku wokalistka została znaleziona martwa w swoim domu w Camden, w Londynie. Amy żegnał cały świat.

Redakcja wybiera - 5 piosenek Amy Winehouse, których nigdy nie zapomnimy

Chcąc oddać hołd tej niezwykłej artystce, która zmarła przedwcześnie (Amy miała zaledwie 27 lat), przygotowaliśmy listę piosenek piosenkarki, które zawsze będą bliskie naszym sercom.

Posłuchajcie tych utworów, ilekroć poczujcie tęsknotę za jazzowym wokalem zaklętym w drobnej dziewczynie z londyńskiego Camden, która nie lubiła sławy i zawsze tęskniła za miłością.

1. Love Is A Losing Game

W utworach Amy motywem, który pojawiał się najczęściej, była miłość. Przez większość swojego dorosłego życia Amy związana była z Blakiem Fielderem-Civilem. Amy poznała go w 2005 roku, w 2007 para pobrali się w Miami. Para wielokrotnie się rozstawała, co również stanowiło inspirację dla Amy do pisania piosenek. W 2009 roku artystka wyznała, że chce ostatecznie rozstać się z Blakiem, ponieważ uważa, że ich związek oparty był na współuzależnieniu od narkotyków. Potem zmieniła zdanie, ale mimo to do finalizacji rozwodu doszło w lipcu 2009.

2. Body And Soul

Utwór ten pochodzi z pierwszego albumu kompilacyjnego Amy, wydanego 2 grudnia 2011 roku, już po jej śmierci. Zawiera on niewydane dotychczas utwory i dema wybrane przez Marka Ronsona, Salaam Remiego i rodzinę artystki. Na płycie pojawił się także cover "Body and Soul" nagrany w duecie z Tonym Bennettem tuż przed śmiercią Winehouse. W dokumencie "Amy" wyemitowanym w 2015 roku możemy zobaczyć relację ze spotkania Brytyjki z jej największym wokalnym guru - Tonym Bennettem. Choć Winehouse bardzo się stresowała, światowej sławy muzyk zachwycił się jej talentem.

3. Back To Black

To utwór z drugiego i ostatniego albumu studyjnego Amy Winehouse o tym samym tytule, wydanego 20 listopada 2006. Okazał się być najlepiej sprzedającą się płytą w 2007. To album ikoniczny również za sprawą ilości nagród Grammy, jakie artystka otrzymała w kategoriach: "Najlepsza wokalistka popowa roku", "Nagranie roku", "Piosenka roku" (za singiel "Rehab"), "Najlepszy album wokalny", "Najlepszy nowy artysta”.

Dzięki takiej liczbie nagród Grammy w jednym roku trafiła do Księgi Światowych Rekordów Guinnessa.

4. I Heard Love Is Blind

Piosenka "I Heard Love Is Blind" pochodzi z debiutanckiej płyty Amy, pt. "Frank". Wydano go 20 października 2003 przez wytwórnię płytową Island Records. To właśnie ten zbiór otworzył Amy drzwi do kariery.

5. You Know I'm No Good

Słuchając "You Know I'm No Good", czujemy wyraźnie zadziorność Amy. Artystka nie była grzeczna i nigdy nie chciała taka być. Miała ogromny talent, którego nie chciała spłaszczać ani ugłaskiwać, przez co właśnie już na zawsze pozostanie jedną z najbardziej charyzmatycznych wokalistek w historii.

Śmierć Amy Winehouse

Amy Winehouse, trapiona uzależnieniami i problemami ze zdrowiem psychicznym, zmarła 23 lipca 2011 roku w swoim domu w Londynie. Przyczyną jej śmierci było zatrucie alkoholowe. Winehouse odeszła w wieku 27 lat, dołączając tym samym do tzw. Klubu 27.

Klub 27

Mianem "Klubu 27" określa się grupę znanych artystów tworzących w nurcie rocka, bluesa i R&B, krórzy z różnych przyczyn zmarli, mając zaledwie 27 lat. Do ich grona należą: Jimi Hendrix, Jim Morrison, Brian Jones, Janis Joplin, Kurt Cobain, Robert Johson, a także Amy Winehouse.

Ich twórczość pozostanie jednak wieczna.

Jakimi wspomnieniami na temat artystki podzielił się Robert Kozyra w naszym programie? Obejrzyj:

Zobacz także:

18-letnia Kaia Gerber pozuje nago dla japońskiego "Vogue'a". Co na to jej mama, Cindy Crawford?

22-letnia mistrzyni łyżwiarstwa figurowego zawalczy o miejsce w konkursie Miss World

Demi Lovato zaręczyła się. "Dziś świat znów zyskał dla mnie sens"

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości