Gorące tematy

Policja apeluje o bezpieczną jazdę. Jak sprawdzić swoje punkty karne online?

Gorące tematy

Aktualizacja:
Moment RF5m3photos/Getty Images

Do 12 tys. wypadków doszło w tym roku na polskich drogach. Zginęło w nich ponad 1,2 tys. osób, a 13,7 tys. zostało rannych. Taki tragiczny bilans podaje policja. Przestrzeganie przepisów, kultura jazdy i poszanowanie innych użytkowników drogi to niezwykle ważne kwestie. Warto o nich pamiętać zawsze, nie tylko dziś, w Dniu Bezpiecznego Kierowcy. To także odpowiedni moment, by sprawdzić swoje punkty karne. Zobacz, jak to zrobić przez Internet.

Dzień Bezpiecznego Kierowcy

25 lipca po raz 15. w Dniu Św. Krzysztofa - patrona kierowców - obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Z tej okazji warto przypomnieć, jak ważne jest przestrzeganie przepisów oraz kultura jazdy i poszanowanie innych użytkowników drogi.

Od początku tego roku do 23 lipca na polskich drogach doszło do ponad 12 tys. wypadków. Zginęły w nich 1242 osoby, a 13,7 tys. zostało rannych.

Co prawda liczba wypadków, ofiar i rannych spadła, za to wzrosła liczba zatrzymanych praw jazdy. Od początku roku do 23 lipca 2020 r. zatrzymaliśmy prawie 37 tys. prac jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. To prawie 40 proc. więcej niż w analogicznym okresie w roku ubiegłym

- podkreślił komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Jego zdaniem to, czy bezpiecznie dojedziemy do celu, w głównej mierze zależy od nas samych.

Poprzez naszą postawę za kierownicą przejawiającą się respektowaniem przepisów prawa, a także szacunkiem do innych uczestników ruchu tworzymy kulturę bezpieczeństwa na drogach. Siadając za kierownicą pojazdu pamiętajmy, że odpowiadamy za przewożone osoby oraz inne osoby znajdujące się na drodze

- zaznaczył komisarz Opas.

Przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego, bądźmy zawsze życzliwi. Apel o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego kierujemy również do pozostałych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że dla każdego jest miejsce na drodze

- powiedział funkcjonariusz Biura Ruchu Drogowego.

Apel o bezpieczną jazdę

W polskich aresztach śledczych i zakładach karnych za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji przebywa 5 233 osób. 5 067 z nich jest skazanych prawomocnym wyrokiem.

Za jazdę 'na bani' karę pozbawienia wolności odbywa 941 osób. 97 osób odbywa karę pozbawienia wolności za prowadzenie pojazdu mechanicznego po cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami

- podała mjr Arleta Pęconek z Centralnego Zarządu Służby Więziennej. Jak podkreśliła, wielu skazanych popełniło przestępstwa komunikacyjne związane z jazdą pod wpływem alkoholu.

Stąd potrzeba kampanii skierowanych do całego społeczeństwa.

Oparte są na świadectwie skazanego, odbywającego karę pozbawienia wolności za wypadek ze skutkiem śmiertelnym. Dzień Bezpiecznego Kierowcy to doskonały moment refleksji, jak każdy z nas może poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach

- zaznaczyła mjr Pęconek.

Jak sprawdzić punkty karne online

Dzień Bezpiecznego Kierowcy to dobra okazja na sprawdzenie swoich punktów karnych. Najwygodniej zrobić to przez Internet, potrzebny jest do tego tylko profil zaufany i kilka minut.

Profil zaufany można założyć tutaj.

To profil zaufany potwierdza naszą tożsamość w internecie. To dzięki niemu nikt poza nami nie dowie się, ile punktów karnych mamy na koncie. Ta zasada działa też w drugą stronę. Możemy sprawdzić tylko swoje punkty karne. Nie możemy dowiedzieć się, ile punktów ma ktoś inny

– tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jeśli macie już profil zaufany, można przejść do działania.

1. wejdźcie na www.GOV.pl

2. w sekcji Usługi dla obywatela wybierzcie Kierowcy i pojazdy, a tam e-usługę Sprawdź swoje punkty karne

3. kliknijcie przycisk Sprawdź swoje punkty karne. Zalogujcie się profilem zaufanym.

4. informacja o punktach karnych wyświetli się od razu.

Jeśli wyświetlająca się na ekranie liczba nie jest powodem do dumy, zadacie pewnie sobie pytanie: kiedy te punkty znikną?

  • gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),
  • gdy ukończycie szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych. Jeśli przed jego rozpoczęciem mieliście mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych – jeżeli to wasze pierwsze prawo jazdy i macie je krócej niż rok).

Takie szkolenia organizują Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Można w nim uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych.

Zniknie obowiązek posiadania prawa jazdy podczas kontroli drogowej. Sejm przegłosował zmiany w prawie. Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Nowe przepisy ruchu drogowego jeszcze w tym roku. Za co można stracić prawo jazdy?

Czym grozi pozostawienie psa w zamkniętym samochodzie w upalny dzień? Co mówi na to polskie prawo?

Prosty sposób, by nie przepłacać za obowiązkowe ubezpieczenie OC

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości