Gorące tematy

Sklepy w galeriach handlowych i hotele znowu czynne. „Do samego końca hotelarze nie wiedzieli, na co mogą liczyć”

Gorące tematy

Aktualizacja:

W ramach drugiego etapu odmrażania gospodarki otwarte zostały hotele i wszystkie sklepy w galeriach handlowych. Oczywiście, muszą one działać w ścisłym reżimie sanitarnym. Co to oznacza dla ich właścicieli? Jak powinni się zachowywać klienci?

Sklepy w galeriach handlowych ponownie otwarte

Od poniedziałku 4 maja rozpoczyna się drugi etap odmrażania gospodarki. Oznacza to, że wszystkie sklepy w galeriach w pełni otwierają się dla klientów. Do tej pory można tam było zrobić jedynie zakupy spożywcze oraz odwiedzić aptekę czy drogerię.

Wszystkie procedury sanitarne już dawno zostały wdrożone i miejsca te są teraz w pełni gotowe - zapewniła w Dzień Dobry TVN Anna Szmaja, ekspertka do spraw rozwoju sieci i centrów handlowych. Obowiązuje nakaz dezynfekowania rąk oraz noszenia maseczek i jednorazowych rękawiczek.

Warto je mieć przez cały czas pobytu w galerii. W momencie, kiedy wychodzimy z jednego sklepu i przechodzimy do kolejnego, warto jest użyć detergentu, żelów antybakteryjnych, które będą dostępne dla klientów w każdym punkcie handlowym, tak samo jak i rękawiczki

- powiedziała nasza rozmówczyni.

Dezynfekcja przymierzalni

W centrach handlowych otwierają się m.in. sklepy odzieżowej. Klienci zastanawiają się, co ze znajdującymi się w nich przymierzalniami.

Będą otwarte. Będą działały naprzemiennie, czyli tutaj też będzie zachowana zasada dwumetrowego dystansu. Po każdym kliencie przymierzalnie będą dezynfekowane

- wyjaśniła Anna Szmaja.

Oznacza to dezynfekcję wszelkich powierzchni, czyli wykonanych z drewna czy plastiku, jak i tych materiałowych. Kotary będą odświeżane za pomocą dużego, parowego żelazka.

Kontrola liczby klientów

W przypadku mniejszych sklepów nie ma problemu z kontrolą liczby wchodzących tam osób. Co w z galeriami handlowymi, w których znajduje się wiele dużych sklepów? Jak mają sobie radzić klienci?

Wszystkie potrzebne informacje znajdziemy na wejściu do sklepów, czyli tutaj będzie przede wszystkim kartka ze wskazaną maksymalną liczbą osób. (…) Na terenie galerii będzie bardzo dużo dziś plakatów, informacji, naklejek na podłogach, które pomogą nam odnaleźć się w tej nowej przestrzeni. Również poprzez radiowęzeł w centrum będą puszczane komunikaty

- tłumaczyła ekspertka.

Hotele otwierają się na gości

Drugi etap odmrażania gospodarki oznacza też, że ponownie otwarte zostaną wszystkie hotele i miejsca noclegowe.

Niestety to otwarcie dzisiejsze to nie jest rzeczywiste otwarcie. (…) Według mojej opinii to jest niestety paraotwarcie hoteli, dlatego że hotelarze nie będą mogli w pełni korzystać ze swojego chociażby działu restauracyjnego

- podkreślił Marek Łuczyński, prezes Polskiej Izby Hotelarstwa.

Wytyczne sanitarne (...) nie zostały wdrożone w ostatecznym rozporządzeniu rządu. Niestety doszło do pewnego chaosu informacyjnego. Do samego końca hotelarze nie wiedzieli, na co mogą liczyć, jak mają przedstawiać ofertę swoim klientom

- przyznał prezes Łuczyński.

Jakie zasady będą obowiązywały? Jak tłumaczył nasz gość, na terenie hotelu będą mogły przebywać tylko osoby zakwaterowane. Personel musi być odpowiednio zabezpieczony (maseczka oraz rękawiczki, niekiedy przyłbica). Zamknięte będą baseny, siłownie i restauracje, co oznacza, że klienci nie będą mogli w pełni korzystać z hotelowych atrakcji.

Jak bezpiecznie wyjechać na urlop

Jednym z miejsc, które powoli może się otwierać, jest hotelowy dworek w Wierzenicy. Od 2 miesięcy, ze względu na obostrzenia związane z pandemią, nie było tam gości.

Liczymy na to, że w połowie czerwca sytuacja już się ustabilizuje i klienci wrócą - mówiła właścicielka Lucyna Kundzewicz.

To jest miejsce urokliwe. Stoi od prawie 200 lat. Zawsze jest tu doskonała energia w czasie imprez weselnych

- zachęcała pani Lucyna w rozmowie z Dzień Dobry TVN.

Więcej na ten temat zobaczysz w materiale Diany Kautz:

Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Pozostałe wiadomości