Gorące tematy

Dopłaty do czynszów - 1500 zł przez pół roku. Od kiedy będzie można z nich skorzystać?

Gorące tematy

Fot. GettyImages / baona

Dopłaty do czynszów dla osób, które ucierpiały na skutek epidemii koronawirusa. Dofinansowanie maksymalnie ma wynosić 1500 zł. Będzie wypłacane w transzach przez pół roku. Taki jest plan rządu. Jakie kryteria trzeba będzie spełnić, żeby skorzystać z takiej pomocy?

Rząd ma w planach wprowadzić dopłaty do czynszów dla osób, które ucierpiały na skutek epidemii koronawirusa. Dofinansowanie ma wynosić maksymalnie 1500 zł i być wypłacane w transzach przez sześć miesięcy. O programie pomocy donosi gazeta.pl.

Dopłaty do czynszów - 1500 zł przez pół roku

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa. Zgodnie z jej treścią państwo zamierza wesprzeć osoby, które mają problem z płaceniem czynszu.

Na realizację tego celu rząd planuje przeznaczyć 420 mln złotych , a środki pochodzić mają z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19

- pisze gazeta.pl

Dopłata do czynszu może wynieść 75 proc. jego wysokości, ale kwota dofinansowania nie może być wyższa niż 1500 złotych. Środki mają być wypłacane przez sześć miesięcy.

Dofinansowanie do czynszu - jakie kryteria trzeba spełnić

Z rządowej pomocy nie wszyscy jednak będą mogli skorzystać. Dopłatę otrzymają osoby, które wykazały, że przez trzy miesiące przed datą złożenia wniosku ich średni miesięczny dochód był o co najmniej 25 proc. niższy niż w 2019 roku. Źródłem weryfikacji może być PIT za 2019 roku.

W planach jest, aby próg dochodowy liczony był od kwoty "na rękę". Ponadto próg dochodowy (niezbędny do ustalenia praw do dodatku) ma być obliczony na podstawie przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, a nie jak dotychczas planowano na bazie najniższej emerytury.

Z dopłaty skorzystać będą mogli najemcy mieszkań przed 14 marca 2020 roku. Dofinansowanie może zostać przyznane zarówno na poczet przyszłych, jak i przeszłych wpłat.

Termin wprowadzenia dopłat nie jest jeszcze znany.

Samorządy wspierają przedsiębiorców w kłopotach. W czasie pandemii zwalniały ich z opłat za wynajem lokali. Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Wesela - nowe obostrzenia jeszcze w sierpniu?

Czy polscy uczniowie chcą wrócić do szkoły? Znamy wyniki badań

Handel bonami turystycznymi. Wicepremier: "Podjęliśmy działania, by temu zapobiegać"

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: gazeta.pl

Pozostałe wiadomości