Gorące tematy

Afganki protestują i pokazują się bez burki. "Nigdy nie była częścią naszej kultury"

Gorące tematy

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Źródło:
CNN/The Guardian
David Sacks/Getty ImagesAfganki

Afganki czynnie włączyły się w internetowy protest przeciwko polityce talibów. Publikują w mediach społecznościowych zdjęcia w tradycyjnych, kolorowych strojach, do których dodają hasztag: "DoNotTouchMyClothes" ("NieDotykajMojegoUbrania"). Inicjatorką akcji jest wykładowczyni amerykańskiej uczelni AUAF, dr Bahar Jalali.

Gdy w sierpniu talibowie przejęli władzę w Afganistanie, mieszkanki kraju zaczęły żyć w strachu o swoje prawa i bezpieczeństwo. W poniedziałek, 13 września Wysoka Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (UNHCHR) Michelle Bachelet poinformowała, że talibowie łamią swoje obietnice, m.in. nakazując kobietom pozostanie w domach.

- Talibowie już zaczynają ograniczać wolności kobiet. Nie mam nic do stracenia. Albo zostanę zamknięta w domu, niezdolna do kontynuowania nauki, albo będę mogła walczyć. Nawet jeśli zaryzykuję życie, nawet jeśli mnie zabiją, to lepsze to niż bycie uciszoną - powiedziała cytowana przez "The Guardian" Samira, studentka Uniwersytetu w Kabulu. Teraz Afganki głośno wyrażają swój sprzeciw wobec surowego kodeksu.

#DoNotTouchMyClothes. Afganki protestują

Internetową akcję #DoNotTouchMyClothes zainicjowała dr Bahar Jalali, ekspertka w dziedzinie gender studies, która na swoim profilu na Twitterze zamieściła pierwszą fotografię z tym hashtagiem. Odniosła się do wymogu noszenia przez kobiety burki.

Żadna kobieta nigdy nie ubierała się tak w historii Afganistanu. To nie jest kultura afgańska. Zamieściłam swoje zdjęcie w tradycyjnym afgańskim stroju, aby informować, edukować i rozwiać dezinformację propagowaną przez talibów

"To jest autentyczna afgańska sukienka"

Śladem dr Bahar Jalali poszły kolejne Afganki mieszkające w różnych miejscach na całym świecie.

- Od ponad 20 lat noszę tradycyjne afgańskie stroje, od czerwonego dywanu w Cannes po scenę UNESCO, wywiady dla mediów - napisała afgańsko-kanadyjska reżyserka i działaczka na rzecz praw człowieka Nelofer Pazira-Fisk.

To jest autentyczna afgańska sukienka. Afganki noszą kolorowe ubrania, ale także skromne stroje. Burka nigdy nie była częścią naszej kultury

"To, co Talibowie narzucili afgańskim kobietom, nie jest i nigdy nie było strojem afgańskim. (...) W tej martwej czarnej tkaninie nie ma nic. Nie wolno pokazywać twarzy ani rąk... " - napisała Masuma.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Ucieczka z Afganistanu

Ucieczka z Afganistanu
Ucieczka z Afganistanu
Dzień Dobry TVN

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło: CNN/The Guardian

Źródło zdjęcia głównego: David Sacks/Getty Images

Pozostałe wiadomości