Gorące tematy

Marcin Gutowski o milczeniu kardynała Dziwisza. "Lojalne trwanie przy własnym projektorze"

Gorące tematy

Autor:
Adam
Barabasz
Marcin Gutowski – czarno na białym o polskim Kościele

Marcin Gutowski z "Czarno na białym" TVN24 otrzymał Nagrodę Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego. Jego reportaż "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" wstrząsnął opinią publiczną, prezentując nieznane oblicze najbliższego współpracownika Jana Pawła II. W Dzień Dobry TVN dziennikarz opowiedział o pracy nad tym dokumentem.

Prawda o Stanisławie Dziwiszu

Marcin Gutowski w swoim reportażu poddał dogłębnej analizie postać kardynała Stanisława Dziwisza. Dziennikarskie śledztwo doprowadziło do szokujących wniosków - dobrotliwy staruszek unoszący się w oparach kultu kanonizowanego papieża jawi się jako potężny hierarcha, szara eminencja, dla której interes Kościoła nie ma ceny. Jak twierdzą bohaterowie reportażu – Dziwisz to potężny hierarcha i szara eminencja, która potrafi zadbać o interes Kościoła, a w tym również o sprawy dotyczące ofiar pedofilii. Podjęcie tak trudnej kwestii wiązało się z niemałym ryzykiem.

- Mieliśmy ogromne obawy, bo zdajemy sobie sprawę z wagi tematu i odpowiedzialności - zaznaczył Marcin Gutowski. - Mamy też prozaiczne obawy. Po otrzymaniu tej nagrody czasem spotykamy się z falą hejtu. Nie dalej jak dziś rano dostałem ostrzeżenia, żebym nie pojawiał się na ulicy, bo mogę dostać po twarzy kwasem, za to, że zajmuje się tematem nadużyć seksualnych w kościele - dodał dziennikarz.

Oczywiście rzetelne śledztwo wymaga głosu dwóch stron. Kardynał Dziwisz wybrał jednak milczenie.

- Na początku byłem bardzo zły na kardynała Dziwisza i polskich biskupów przez to, że poprzez milczenie rzucają cień na Jana Pawła II, niejako próbując bronić własne głowy - zdradził autor reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" . - Dziś trochę inaczej na to patrzę. Po wielu podróżach, odwiedziliśmy Stany Zjednoczone, Europę, w Rzymie rozmawialiśmy z kardynałami i watykanistami, myślę, że to milczenie kardynała Dziwisza i otoczenia Jana Pawła II może być nie tyle wyrazem obawy o własną głowę, co lojalnym trwaniem przy własnym protektorze. Być może gdyby zaczęli mówić, to jeszcze gorzej wpłynęłoby na obraz i sylwetkę Jana Pawła II.

Dziennikarskie wyzwania

Marcin Gutowski nie składa broni i kontynuuje swoją reporterską pracę. Do cyklu "Bielmo. Purpurowa sieć" powstają kolejne odcinki, wciąż padają trudne pytania i udzielany jest głos tym, którzy przez lata byli go pozbawieni.

- Byłem w Rzymie, rozmawiałem z osobami z najbliższego otoczenia papieża Franciszka. On doskonale zdaje sobie sprawę z problemów, jakie ma polski Kościół - zaznaczył dziennikarz. - Dość powiedzieć, że w ostatnim roku, od czasu pojawienia się reportażu "Don Stanislao", jedenastu polskich biskupów zostało przez Watykan ukaranych za nadużycia seksualne lub ich tuszowanie. Coś w Watykanie się dzieje. (...) Była wiosną watykańska komisja, która zajmowała się sprawą kardynała Dziwisza i ewentualnych nadużyć, których miał się dopuścić, będąc metropolitą krakowskim, ale ciągle nie wiemy, jakie są efekty jej pracy - wyjaśnił.

Na kanwie filmu dokumentalnego powstała książka o tym samym tytule. Z rozmów przeprowadzonych przez Marcina Gutowskiego wyłania się przerażający portret z kapłana nieczułego na krzywdę ofiar i gotowego na wiele, aby utrzymać swoją - wciąż niezachwianą - pozycję.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Adam Barabasz

Źródło zdjęcia głównego: Justka Rojek-Linda/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości