Gorące tematy

Nie zostawiaj w aucie butelki z wodą. Skutki mogą być tragiczne

Gorące tematy

iStockphoto Vyacheslav Dumchev/Getty Images

Upały dały się nam ostatnio we znaki, w wielu miejscach temperatury przekraczały 30 stopni. Latem chętniej niż zwykle sięgamy po chłodzące napoje. Strażacy ostrzegają jednak, by butelek z wodą nie zostawiać w samochodach. Zobacz, jak może łatwo może dojść do pożaru.

Nie parkuj samochodu w słońcu

Każdego roku eksperci apelują, by nie zostawiać samochodów w nasłonecznionych miejscach. Badania prowadzone na Uniwersytecie Stanforda wykazały, że wnętrze auta bardzo szybko się nagrzewa, co może przynieść opłakane skutki.

Kiedy temperatury na zewnątrz wahają się miedzy 25 a 35 st. Celsjusza, w środku pojazdu w ciągu godziny mogą osiągnąć nawet 45-55 stopni. Dlatego wielokrotnie podkreśla się, żeby pod żadnym pozorem nie zostawiać tam dzieci i zwierząt. Niemniej groźne jest pozostawienie w aucie butelki z wodą.

Nie zostawiaj butelki z wodą w samochodzie

Strażacy Oklahoma’s Midwest City ostrzegają przed opłakanymi skutkami pozostawienia przezroczystych butelek z wodą w samochodzie. Brak ostrożności może skończyć się wybuchem pożaru.

Butelka wypełniona płynem zmienia się w szkło powiększające, które działa jak soczewka i skupia promienie słoneczne. W ten sposób może wytworzyć się bardzo dużo ciepła i w efekcie wskrzesić ogień.

Z tego powodu należy pamiętać, żeby zabrać butelkę z samochodu lub schować ją w miejscu, w którym nie dosięgnie jej słońce, np. w bagażniku.

Zobacz, do czego w słoneczny dzień może doprowadzić butelka wody w samochodzie.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz też:

Pływanie w Bałtyku niebezpieczne. W morzu pojawiła się groźna, mięsożerna bakteria

Więcej pociągów na lato. Przewoźnicy uruchamiają więcej połączeń kolejowych: "Ułatwiony dojazd nad morze i w góry"

Strażacy usuwają skutki burz. Najtrudniejsza sytuacja na Podkarpaciu

Autor: Agata Polak

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości