Gorące tematy

Lepiej płacić kartą czy gotówką? Ekspert radzi, jak przygotować się finansowo do zagranicznej podróży

Gorące tematy

Aktualizacja:
iStockphotomuzzyco/Getty Images

Lato w pełni, więc obecnie chętnie wyjeżdżamy na zagranicznie urlopy. Oprócz bagażu i dokumentów niezbędne będą nam, oczywiście, pieniądze. Warto więc odpowiednio przygotować się do podróży, by na miejscu nie tracić na prowizjach, gdy będziemy wypłacać gotówkę z bankomatów. Ekspert radzi, jak korzystnie płacić w obcych walutach na wakacjach poza Polską.

Zagraniczne wakacje - prowizje i rachunki za przewalutowania

Wyjeżdżając na urlop za granicę, zwykle sprawdzamy, jaka będzie pogoda, jakie czekają na nas atrakcje, a także, jak będzie wyglądać hotel. Zwracamy uwagę na opinie innych turystów i ceny obowiązujące w danym miejscu. Robert Błaszczyk, dyrektor departamentu klienta strategicznego w Cinkciarz.pl w rozmowie z nami radzi, by przygotowując się do wyjazdu, nie pomijać kwestii waluty.

- W dobie wszechobecnego Internetu i informacji na wyciągnięcie ręki, możemy szybko poznać koszty życia w konkretnym kraju. Najważniejszą regułą na zagranicznych wyjazdach jest posługiwanie się walutą lokalną - mówi nam Robert Błaszczyk.

Jak wygląda to w praktyce? - Według statystyk, najpopularniejszymi kierunkami wakacyjnymi Polaków w 2021 r. są Grecja, Turcja, Egipt i Bułgaria. W każdym z tych krajów obowiązuje inna waluta. Pamiątką po zasłużonym urlopie powinny być opalenizna i pozytywne wspomnienia, a nie wysokie prowizje czy rachunki za przewalutowania - podkreśla ekspert.

Czym płacić na wakacjach za granicą?

Zakup walut w kantorach czy na lotniskach może być uciążliwy i bardzo kosztowny, po prostu nieopłacalny.

- Najwygodniejszym rozwiązaniem wydaje się karta wielowalutowa, umożliwiająca oszczędność rzędu nawet kilku procent. Pozwala nie tylko korzystnie płacić w większości walut świata, ale też zarządzać nimi w aplikacji mobilnej oraz bezprowizyjnie wypłacać gotówkę z zagranicznych bankomatów. Karty mogą być w formie fizycznej, a także wirtualnej, co umożliwia płacenie zbliżeniowe telefonem, zegarkiem czy opaską - zauważa specjalista.

Płatność kartą wielowalutową będzie też bezpieczniejszym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą nosić przy sobie gotówki na wakacjach, ponieważ się obawiają zgubienia pieniędzy bądź kradzieży.

Robert Błaszczyk podsumowuje, jak korzystnie płacić w obcych walutach podczas wyjazdów zagranicznych:

  • poznaj kursy poszczególnych walut,
  • rozplanuj kwestie finansów i wymiany pieniędzy wcześniej – nie zostawiaj tego na ostatnią chwilę,
  • płać w walucie danego kraju,
  • unikaj kantorów stacjonarnych, zwłaszcza ulokowanych w turystycznych lokalizacjach,
  • używaj karty wielowalutowej. Dzięki temu możesz szybko i korzystnie zarządzać swoimi środkami w jednym miejscu i płacić bezpośrednio w innych walutach,
  • nie czekaj nerwowo na wyciąg z transakcjami walutowymi.

Zobacz wideo: Wakacje w Polsce czy za granicą – gdzie będzie taniej?

Zobacz także:

Pogoda na sierpień. Jaki będzie koniec wakacji?

Maja Hyży pokazała blizny na ciele. "Walkę toczyłam przez wiele lat w bólu i cierpieniu, nie mając pojęcia, czy wygram"

Wyniki rekrutacji na studia 2021/2022. Na jeden z kierunków było aż 32 kandydatów na miejsce

Autor: Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości