Gorące tematy

Czy ZUS dyskryminuje kobiety prowadzące firmy?

Gorące tematy

W mediach społecznościowych powstały prężnie działające grupy kobiet, które wspierają się w walce przeciwko, ich zdaniem, uporczywym i nieuzasadnionym kontrolom ZUS. O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy w Dzień Dobry TVN: Dorotę Zielińską, właścicielkę gabinetu kosmetycznego, która wygrała z ZUS-em, a obecne w trakcie kolejnej kontroli oraz Wojciecha Andrusiewicza, rzecznika ZUS.

Ruch Społeczny Kobiety na Działalności kontra ZUS opublikował w mediach społecznościowych apel następującej treści:

Słyszymy w mediach, że Polska jest krajem prorodzinnym i mającym wspaniałe wyniki gospodarcze....My, polskie Matki w ostatnim czasie poznałyśmy jedynie STRACH! ZUS prowadzi wobec nas nieustające kontrole i postępowania! I choć macierzyństwo to nie jest odpowiedni czas na STRES i WALKĘ .....my, w ciąży, z malutkimi dziećmi u boku, próbujemy stawiać czoła URZĘDNIKOM! Grzebią i szukają na nas haków w dokumentach księgowych!Fikcyjna firma? Za niski dochód? Praca na zwolnieniu lekarskim? Coś zawsze się znajdzie .... urzędnicy są kreatywni. Naciągają dowody, nie słuchają.Przesłuchania, pisma, decyzje, sąd......Wiemy z nieoficjalnych źródeł, że to wszystko zostało nam zaserwowane przez centralę ZUS.Zgłaszają się do nas LICZNIE poszkodowane, zastraszone kobiety, którym odbiera się godność. Codziennie widzimy ich przygnębienie i bezradność wobec bezdusznych urzędników ZUS. Nie możemy przejść wobec tego obojętnie!Drodzy Państwo rządzący (...) odpowiedzcie nam:✌️Dlaczego za waszej kadencji dochodzi do sytuacji, w której ZUS systemowo DRĘCZY polskie Matki w CAŁYM KRAJU?✌️Dlaczego za waszej kadencji nikt nie reaguje na naszą SKARGĘ gdzie opisałyśmy cały ZAPLANOWANY proceder?✌️Dlaczego za waszej kadencji nikt nie reaguje na nasze prośby o pomoc? ✌️Dlaczego za waszej kadencji ZUS chce pozbawić polskie kobiety zasiłków związanych z macierzyństwem i to wiele lat wstecz?Jest nas TYSIĄCE w całej Polsce. Nie poddamy się! Kobiety, matki przyłączajcie się do naszego Ruchu. Walczmy razem o godne macierzyństwo bez strachu!UDOSTĘPNIAJMY !!! NIECH CAŁA POLSKA DOWIE SIĘ O NASZEJ KRZYWDZIE!!!!

Jedną z osób, która jest poddawana kontrolom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest Dorota Zielińska.

Mojego synka urodziłam w 32 tygodniu ciąży właśnie przez ZUS. Byłam wtedy poddawana kontroli, musiałam się tłumaczyć, że przez czas od marca do października nie pracowałam, co stało się przyczyną zakwestionowania zasiłku. ZUS uznał, że chce wyłudzić środki. Musiałam w ciąży biegać do ZUS-u, dowozić papiery, składać oświadczenia. Wpłynęło to bardzo negatywnie na moje zdrowie, do tego stopnia, że urodziłam wcześniaka.

- powiedziała kobieta.

>>> Zobacz także:

Kolejnej kontroli została poddana po zajściu w drugą ciążę. Zakład zakwestionował wówczas zasiłek macierzyński. Pani Dorota nie rozumie, dlaczego ZUS ją tak traktuje.

Płacę podatki, zatrudniam ludzi, wypłacam im składki. Jestem uczciwa, a traktowana jak złodziej i oszust. Naprawdę czasem mam ochotę zamknąć działalność i znaleźć normalną pracę, żeby się ode mnie odczepili.

Co na to ZUS?

Zdaniem rzecznika ZUS, Wojciecha Andrusiewicza nie ma uzasadnienia dla twierdzenia, że Zakład nęka kobiety.

W 2018 roku spośród skontrolowanych podstaw wypłaty zasiłków zakwestionowano 700, z czego tylko 200 to były kobiety. Można więc wyciągnąć wniosek, że nękamy mężczyzn.

- stwierdził, a następnie dodał:

Wyroki sądowe wskazują, że nasze podejrzenia są słuszne, ale też potwierdzają, że mamy prawo do tych kontroli. Niedawny wyrok Sądu Najwyższego utrzymał w mocy, że mamy prawo do podważania wysokości podstawy zasiłku ze względu na solidaryzm społeczny. Chodzi o to, że ktoś ustala fikcyjnie bardzo wysoką pensję, aby otrzymywać bardzo wysoki zasiłek.

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Bernadetta Jeleń

Pozostałe wiadomości