Gorące tematy

Cirque du Soleil wnioskuje o bankructwo. Czy to koniec najsłynniejszego cyrku świata?

Gorące tematy

Aktualizacja:
David Mark/Pixabay

Tworząca popularne na całym świecie widowiska firma Cirque du Solei składa wniosek o bankructwo. Powodem jest pandemia koronawirusa, która wymusiła odwołanie wszystkich spektakli i wprowadziła markę w ogromne długi. Pracę straci 3,5 tys. osób.

Cirque du Soleil wnioskuje o bankructwo

Cirque du Soleil to kanadyjska firma, która tworzy popularne na całym świecie widowiska cyrkowe. Z powodu pandemii koronawirusa musiała jednak odwołać wszystkie spektakle. Było ich 10 na całym świecie oraz sześć stałych pokazów w Las Vegas. Wstrzymanie widowisk spowodowało ogromne długi. Efektem jest wniosek o bankructwo i zapowiedń masowych zwolnień 3,5 tys. pracowników.

Czy to oznacza koniec słynnej marki? Marka nie przestaje istnieć.

Przez ostatnich 36 lat Cirque du Soleil odnosił duże sukcesy i był zyskowną organizacją. Jednak z zerowymi przychodami i zmuszeni do zamknięcia wszystkich naszych spektakli z powodu Covid-19, zarządzający firmą musieli podjąć zdecydowane działania, mające uchronić przyszłość spółki

- komentuje Daniel Lamarre, CEO Cirque du Soleil Entertainment Group.

Słynna cyrkowa firma stara się zrestrukturyzować długi przy wsparciu rządu Kanady oraz funduszy private equity. Po złożeniu wniosku o bankructwo zlicytuje swój majątek .

Spółka otrzymała już 300 mln dolarów dofinansowania. Pieniądze te mają pomóc "z sukcesem dokonać restartu" oraz "przynieść ulgę pracownikom i partnerom". Część z nich będzie przeznaczona na spłatę długów . A kwota nie jest mała, bo chodzi o prawie miliard dolarów .

Cirque du Soleil - najsłynniejszy cyrk świata

Cirque du Soleil to najsłynniejsza firma cyrkowa świata. Zatrudnia ponad 4 tys. pracowników, w tym 1300 akrobatów z niemal 50 krajów.

Od momentu powstania jej spektakle obejrzało ponad 200 milionów widzów w ponad 450 miastach na sześciu kontynentach. Niezwykłe widowiska cieszą się popularnością w każdym kraju, do którego zawitają. W tym roku podziwiała je także publiczność w Polsce.

Cirque du Soleil

Polak w Cirque du Solei

W Cirque du Solei występuje Polak Kamil Fieniuk , który w wieku zaledwie kilkunastu lat został mistrzem świata w akrobatyce sportowej. Kulisy swojej pracy artysta zdradził w rozmowie z Dzień Dobry TVN. Obejrzyj wywiad:

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Zobacz też:

„Co dwie głowy, to nie jedna” – historia cyrkowego małżeństwa

Istny cyrk w "Operze za trzy grosze"

Ale cyrk! Prokop żongluje, a Wellman chce być klaunem?

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości