Gorące tematy

Chrzciny dziecka w trakcie pandemii. Co można, a czego nie?

Gorące tematy

Aktualizacja:
chrzciny 2021

Trwająca pandemia pokrzyżowała wiele planów. Chrzciny w czasie pandemii, podobnie jak wesela, komunie czy inne wydarzenia nie są łatwe do zorganizowania. Obowiązujące obostrzenia stale się zmieniają. Jakie są możliwości zorganizowania rodzinnego spotkania?

Chrzciny w czasie pandemii - zasady

Aby zorganizować dziecku Chrzest Święty w 2021 – drugim roku pandemii, należy być na bieżąco z aktualnymi zasadami i obowiązującymi obostrzeniami, które regularnie ogłasza rząd. Ostatnia aktualizacja i harmonogram luzowania miał miejsce 28 kwietnia podczas konferencji premiera. Możliwości jakichkolwiek działań wymagających kontaktu z innymi zależne są od bieżących statystyk epidemiologicznych.

Organizacja Chrztu Świętego w 2021 – co należy wiedzieć

W pierwszej kolejności należy ustalić zasady i ewentualne terminy z konkretną parafią. Obecnie większość spraw można załatwić telefonicznie. W tym przypadku należy skontaktować się z kancelarią parafialną.

W kościołach obecnie obowiązują limity osób i zasady reżimu sanitarnego. Jak powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski: - W miarę możliwości zalecamy noszenie maseczki, szczególnie w kościele, czyli w pomieszczeniu wewnętrznym.

Gdzie zorganizować chrzciny w czasie pandemii?

Możliwości organizacji spotkania rodzinnego z okazji chrztu dziecka nie ma obecnie zbyt wiele, ale rząd zapowiedział stopniowe luzowanie obostrzeń jeszcze w tym miesiącu i podał harmonogram.

Nadal nie można wynajmować w celu grupowych spotkań restauracji, hoteli czy innych lokali. Niekiedy wyjątek stanowią spotkania o charakterze służbowym czy zawodowym. Można zorganizować spotkanie w domu, ale limit gości z zewnątrz (czyli poza domownikami) to obecnie maksymalnie 5 osób plus osoby zaszczepione na COVID-19.

Od 15 maja lokale gastronomiczne będą mogły otworzyć swoje ogródki, co daje możliwość zorganizowania wydarzenia z udziałem gości na świeżym powietrzu. Limit osób ma zostać zwiększony do 25. Nadal obowiązywać będzie zachowanie dystansu i wszelkich możliwych środków ostrożności. Prawdopodobnie będzie można zdjąć maseczki.

Od 29 maja restauracje będą mogły zaprosić swoich gości do środka. Pozostanie ograniczenie obłożenia – maksymalnie 50 proc. Poza tym w budynku nadal będą obowiązywały maseczki. Ponadto limit uczestników wszelkich imprez, nie tylko chrzcin, będzie można zwiększyć do 50.

Planowanie chrzcin a koronawirus

Przy planowaniu chrzcin z wyprzedzeniem należy przede wszystkim pamiętać, że sytuacja związana z pandemią cały czas się zmienia. Powyższy scenariusz jest optymistyczny i wiele osób już zarezerwowało restauracje i hotele celem zorganizowania chrzcin, komunii czy wesel.

Warto jednak na bieżąco monitorować sytuację i rozważyć jakieś alternatywne wyjście w niepożądanym scenariuszu przywrócenia obostrzeń. Rozwiązaniem może być organizacja chrzcin w domu i np. zamówienie cateringu.

Zobacz też:

Wesela i komunie maj 2021 - jakie są ograniczenia? Na ile osób można zorganizować przyjęcie?

"Bo wstyd nie dać". Rodzice podzieleni w kwestii komunijnego prezentu dla księdza

Jak się ubrać na chrzciny? Propozycje modnych stylizacji

Zobacz video: Czy organizacja obiadu po chrzcinach jest możliwa w czasie pandemii? Adwokat odpowiada

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości