Gorące tematy

Miasto, w którym wojna zniszczyła marzenia. "Nie ma nikogo, komu nie zrujnowali czy nie okradli domu"

Gorące tematy

Autor:
Daria
Pacańska
Reporter:
Bianka Zalewska
Borodzianka – tu wojna zniszczyła marzenia
Borodzianka – tu wojna zniszczyła marzenia Dzień Dobry TVN
wideo 2/17

Borodzianka to niewielkie miasteczko, które zostało zniszczone w 90 proc. w trakcie rosyjskich ataków i okupacji. Położone jest 50 kilometrów na północny zachód od Kijowa. Dzisiaj trudno tam dojechać - po drodze mija się zbombardowane miasta i mosty.

Borodzianka - zniszczone miasto

Rosjanie już w pierwszych dniach wojny weszli do obwodu kijowskiego, który atakowali z Białorusi. Stopniowo zaczęli okupować ten region i siać wielkie znisczenia.

- To było kontrolowane przez Rosjan. Tutaj jest już posprzątane, było dużo gorzej. Dwie strony drogi były pełne techniki wojskowej. Były miny, pułapki... Oni zaminowali nawet ciała swoich żołnierzy - opowiadał w Dzień Dobry TVN Zorian Shkiriak, żołnierz Obrony Terytorialnej Kijowa.

Na drogach stały rozstrzelane auta. Większość mieszkań i domów w Hostomelu, Buczy czy Irpieniu jest doszczętnie zniszczona i ograbiona. Jak wyznał żołnierz, "nie znam nikogo, komu nie zniszczyli czy nie okradli domu".

Borodzianka - miasto pod gruzami

Strażacy cały czas odgruzowują miasto. Jest bardzo niebezpiecznie, bo w każdym momencie mogą zawalić się zdewastowane elementy budynków. Jedna z kobiet w naszym materiale wskazała balkon na 8. piętrze, gdzie niegdyś mieszkała z rodziną. Zdradziła, że udało im się uciec w ostatniej chwili, ponieważ chwilę później nastąpił wybuch, w wyniku którego został zdewastowany ich blok. Jej mąż po czasie wrócił do mieszkania, próbując ratować dobytek.

- Prosiłam, aby mnie wpuścili do domu, ostatni raz. Nie pozwolili. Teraz się martwię, bo mój mąż tam jest - mówiła w naszym materiale Swietłana, mieszkanka Borodzianki.

- Tam są jeszcze ludzie, nie jest znana ich liczba. Tylko z tego budynku, wczoraj wyciągnęliśmy ciała czterech osób, szukamy dalej - relacjonował Bohdan Daniljuk, zastępca szefa Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu kijowskiego.

Rosjanie napotkali duży opór ze strony ukraińskiego wojska, ale mimo to niszczyli miasto każdą możliwą bronią. Przez ponad miesiąc okupowania tego terenu zabili ponad 100 osób.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Daria Pacańska

Reporter: Bianka Zalewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości