Gorące tematy

Bon turystyczny - łakomy kąsek dla oszustów. Ekspert: "Najgroźniejszym zjawiskiem jest phishing"

Gorące tematy

Między lutym a lipcem 2020 roku liczba ataków phishingowych, które mają na celu wyłudzanie danych, a co za tym idzie - także pieniędzy - wzrosła aż o 238 proc.! Ostatnio jako pretekst do oszustw i kradzieży przestępcy wykorzystują bon turystyczny. Jak nie dać się nabrać naciągaczom? O tym w Dzień Dobry Wakacje mówił ekspert ds. nowych technologii, dr Maciej Kawecki.

Co to jest phishing

Phishing to metoda oszustwa, w której przestępcy podszywają się pod inne osoby lub instytucje po to, aby wyłudzić poufne informacje. Wystarczy jedna kategoria danych, np. numer karty kredytowej czy dowodu osobistego, aby nas zidentyfikować. Mało tego, można to zrobić nawet na podstawie fotografii, które z chęcią umieszczamy w sieci.

Zdjęcie ma dwie warstwy: to co widzimy, czyli na przykład naszą twarz z wakacji, ale ma też coś innego - tzw. metadane. (...) Mówią nam o tym, gdzie było wykonane zdjęcie, kiedy zostało wykonane zdjęcie, jakim aparatem, jakiej jakości i jakim obiektywem

- wyjaśnił dr Maciej Kawecki.

Oszustwo na bon turystyczny

Próby nielegalnego wykorzystania bonu turystycznego, z jakimi masowo spotykamy się od kilku dni, można podzielić na kilka kategorii. Wszystkie mają jednak wspólny mianownik - doprowadzenie do strat finansowych po stronie ofiary, a więc dysponenta bonem.

Jedna z prób wyłudzenia polega na tym, że przestępca, podając się za hotel lub biuro turystyczne, informuje o promocji na wczasy właśnie z wykorzystaniem takich bonów.

Jeśli ktoś do nas dzwoni i mówi, że oferuje fantastyczny pakiet wakacyjnych 700 zł, ale warunkiem skorzystania z niego jest dopłacenie 200 zł do bonu turystycznego (...). I nagle się okazuje, że dokonujemy takiego przelewu i 200 zł zostaje nam ukradzione, bo to jest firma fikcyjna

- tłumaczył dr Kawecki w Dzień Dobry Wakacje.

Jak się bronić przed phishingiem?

Aby wystrzec się takich przypadków musimy pamiętać o prostych zasadach. Po pierwsze bony turystyczne nie są bonami na okaziciela i mogą się nimi posługiwać wyłącznie osoby, które je otrzymały. Nie podlegają one też odsprzedaży i zbyciu za ekwiwalent finansowy.

Po drugie, proces wykorzystania kodu polega na podwójnej weryfikacji tożsamości okaziciela przez SMS zwrotny, który otrzymujemy, gdy w danym ośrodku turystycznym chcemy wykorzystać bon.

Po trzecie, żaden organ publiczny nie weryfikuje numerów kodów drogą telefoniczną i mailową.

Po czwarte w końcu, nie powinniśmy dokonywać żadnych przelewów niezweryfikowanym podmiotom i podawać naszych danych telefonicznie. Jeżeli jednak chcemy to zrobić, ponieważ oferta (z wyjątkiem bonu turystycznego, który nie podlega wymianie czy sprzedaży - zob. uwagi powyżej) wydaje nam się rzetelna i atrakcyjna, poprośmy wcześniej o numer telefonu osoby, która do nas dzwoni.

Sprawdźmy w Internecie, czy on widnieje na zweryfikowanej stronie, sprawdźmy opinię na temat tej strony internetowej. Jeżeli jest rzeczywiście zweryfikowana, oddzwońmy. Wtedy wiemy, że naprawdę rozmawiamy z pracownikiem zweryfikowanego podmiotu

- podkreślił ekspert.

Oto istotne informacje na temat bonu turystycznego:

>>> Zobacz także:

Kradzieże w nowoczesnym wydaniu. Jak złodzieje wykorzystują smartfony, by uzyskać dane z naszej karty?

Czy telefony nas podsłuchują? Ekspert: "Zostawiamy tak ogromną ilość śladów cyfrowych, że nie potrzebują tego robić"

Popularność chwilówek wzrasta tak, jak i ilość wyłudzeń. Jak się przed nimi ochronić?

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Iza Dorf

Źródło: Maciej Kawecki

Pozostałe wiadomości