Gorące tematy

Mieszkańcy Krakowa nie chcą kolejnego bloku. "Zdewastują nam przyrodę"

Gorące tematy

Autor:
Justyna
Piąsta
Krakowianie zamiast kolejnych bloków domagają się parku

W dużych miastach mieszkańcy chcieliby mieć więcej terenów zielonych. Zamiast tego deweloperzy budują kolejne blokowiska. Krakowianie z rejonu Słonej Wody protestują przeciwko nowej inwestycji. Czego najbardziej się obawiają?

Problem mieszkańców Krakowa

Mieszkańcy Krakowa, z rejonu tzw. Słonej Wody, walczą, żeby obronić ul. Obronną. Deweloper chce tam wybudować wysokie bloki i poszerzyć ulicę, która wejdzie na części posesji niektórych właścicieli. - Chcemy, żeby został uwzględniony nasz głos i to, że my tutaj mieszkamy, prowadzimy od lat swoje życie. Problem tkwi w tym, że chcą nam tutaj poszerzyć drogę na 12 metrów. To spowoduje, że wejdą poszczególnym właścicielom nieruchomości na ich teren. Martwi nas też to, że miejsce na rodzinne wypady i spacery zostanie zabudowane. Będą tutaj olbrzymie tłumy ludzi, którzy zdewastują przyrodę - powiedziała mieszkanka.

Jednemu z właścicieli działek grozi odebranie kawałka ziemi. - Wybudowałem tutaj dom, dostałem pozwolenie, a na chwilę obecną okazało się, że droga będzie poszerzona i Urząd Miasta chce przeznaczyć na drogę część mojej własności. My się sprzeciwiamy, nie wyrażamy zgody, bo gdy dostałem pozwolenie, nie było to ujęte, że droga będzie poszerzona. Dom wybudowałem w miarę blisko drogi, żeby był dobry dojazd. Gdy poszerzą ulicę, to zabiorą mi część działki - podkreślił mężczyzna.

Zielone płuca Krakowa

Co można zrobić, by zatrzymać deweloperską machinę? - Wszystko jest w rękach radnych. Obecnie w procedurze jest miejscowy plan zagospodarowania terenu dla zielonego pierścienia Podgórza, gdzie sześć parków możemy mieć ze sobą połączonych. Jeśli obronimy Słoną Wodę przed inwestycyjnym zagospodarowaniem, będziemy mieć przepiękny pierścień z parków - zauważyła Bożena Kotońska z Zarządu Zieleni Miejskiej.

- Można to powstrzymać, uchwalając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który tylko w niewielkim stopniu wprowadzi tutaj zabudowę mieszkaniową, a więcej terenu będą zajmować tereny zieleni publicznej - dodała Kotońska.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości