Gorące tematy

Bardzo duży ruch turystyczny w Tatrach. Jak chodzić po górach w czasie pandemii?

Gorące tematy

alicjane/Getty Images

Lato, wakacje, słońce świeci, pogoda dopisuje. To wszystko sprawiło, że tłumy turystów pojawiły się w Tatrach. Przed popularnymi szczytami tworzą się kolejki ludzi czekających na wejście. Na parkingach przed szlakiem w kierunku Morskiego Oka brakuje wolnych miejsc, a na drodze dojazdowej tworzą się utrudnienia. Władze TPN-u przypominają o przestrzeganiu zasad sanitarnych związanych z pandemią.

Tłumy w Tatrach

Bardzo duży ruch turystyczny panuje w ten weekend w Tatrach. Przy wejściach na niektóre szczyty tworzą się kolejki oczekujących do wejścia, w szczególności przy łańcuchach ubezpieczających szlaki pod kopułą szczytową Giewontu, na szlaku na Rysy, w rejonie Orlej Perci, Zawratu czy Szpiglasowej Przełęczy. Planując wyprawę w te rejony, trzeba mieć na uwadze wydłużony czas trwania wycieczki spowodowany oczekiwaniem na wejście na szczyt.

Szlak prowadzący wokół Czarnego Stawu pod Rysami został nieznacznie uszkodzony przez osuwisko skalne, ale to miejsce można obejść

– informują służby Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Nieznacznych utrudnień należy się także spodziewać przy remontowanych odcinkach szlaków graniowych: Przełęcz Liliowe - Świnica, Grześ - Wołowiec. Remontowany jest również szlak w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej na odcinku Psia Trawka - Hala Gąsienicowa - ruch turystyczny na tym odcinku odbywa się z miejscowymi utrudnieniami.

W Tatrach na najbliższe dni zapowiadane są popołudniowe burze. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia w postaci łańcuchów czy klamer oraz w okolicy cieków wodnych.

Tatry w czasie koronawirusa

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego przypominają o przestrzeganiu zasad sanitarnych związanych z pandemią. Turyści powinni zachowywać dystans 1,5 m od innych. Zaleca się również wycieczki w towarzystwie osób, z którymi przebywamy na co dzień. Należy unikać gromadzenia się na szlakach i w strefach wypoczynkowych.

Szlaki i infrastruktura turystyczna nie są dezynfekowane. Należy unikać kontaktu z ławami, ławostołami, barierkami i ogrodzeniami.

TPN rekomenduje zakup biletów wstępu do parku on-line za pośrednictwem strony tpn.pl lub w aplikacjach SkyCash i mPay.

Tatry oblężone nie tylko w Polsce. Tłumy turystów po słowackiej stronie. Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Tłum turystów w Tatrach. Dokąd nie warto się wybierać samochodem?

Tatry Wysokie w Polsce i na Słowacji – najciekawsze miejsca i najlepsze szlaki

Bon turystyczny już działa. Zobacz, jak go aktywować

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości